Nakon sprovedenih obuka u novosadskim osnovnim školama, Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada započelo je danas, u Srednjoj mašinskoj školi, ciklus obuke za predstavnike srednjih škola, odnosno direktore, sekretare, zaposlene u pedagoško-psihološkim službama i predstavnike Gradskog učeničkog parlamenta.
Obuke se realizuju u okviru Programa senzibilisanja profesionalaca u ustanovama obrazovanja i vaspitanja za postupanja po prijavama nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i diskriminacije, a tema obuke je prepoznavanje svih oblika nasilja, sa akcentom na elektronsko nasilje, postupanje i reagovanje.
Prema rečima članice Koordinacionog tela Biljane Kikić Grujić, obuka školskih službi jedna je od mera koje Grad preko Koordinacionog tela sprovodi u cilju sprečavanja nasilja u školama.
“Posle završetka prve faze kojom su obuhvaćene sve osnovne škole, počinjemo sa obukom u srednjim školama, a u trećoj fazi, početkom naredne školske godine organizovaćemo aktivnosti namenjene roditeljima. Time je obuhvaćeno 39 škola sa teritorije Grada, kao i privatne škole“, izjavila je Biljana Kikić Grujić.
“Obuka se sastoji iz četiri dela koji podrazumevaju uvođenje u sve oblike nasilja i zlostavljanja, postupanje policije u slučajevima prekršaja, u slučaju krivičnih dela, kao i postupanje škole u tim slučajevima”, dodala je.
Ona je objasnila da je, prema protokolu nasilje podeljeno na tri nivoa, po stepanu opasnosti i na četiri vrste: fizičko, emocionalno, elektronsko i seksualno nasilje.
“Nama je važno da pružimo podršku prosvetnim radnicima i školama da se dodatno osnaže, da u slučajevima sumnje ili kada se već desi neki oblik nasilja ili zlostavljanja reaguju što pre kako bi se problemi rešili već na prvom nivou, jer situacija veoma brzo može da eskalira i dođe do trećeg nivoa. Želimo da se to spreči ispravnom i pravovremenom reakcijom“, istakla je Kikić Grujić i dodala je prisustvo predstavnika učeničkog parlamenta u radu Koordinacionog tela veoma važno jer je to prilika da se čuje mišljenje dece i direktno od njih sazna sa kojim se problemima suočavaju.
Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada, pored obuka, a u nameri da pospeši komunikaciju sa žrtvama nasilja, omogućilo je prijavu putem SOS broja telefona ili putem mejla. Naime, podržavajući nacionalnu platformu za prevenciju nasilja “Čuvam te”, Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada oformilo je radnu grupu koja obrađuje prijave upućene telefonom, na broj: 064 844 88 00 ili mejlom na adresu: koordinaciono.nasilje@novisad.rs.
Izvor: NoviSad.rs
Foto: NoviSad.rs