U proteklih godinu dana, od kada se u Srbiji vrši besplatna vakcinacija protiv HPV-a, više od 23.500 devojčica i dečaka primilo je devetovalentnu vakcinu, koja štiti protiv onkogenih tipova tog virusa. Najveći odziv na vakcinaciju bio je u Novom Sadu, Beogradu i Nišu, a najmanji u seoskim sredinama, i zato bi u narednom periodu trebalo intenzivnije da se radi na podizanju svesti građana o prednostima te vakcine – poručuju epidemiolozi.
Edukacija građana o značaju preventivne zaštite od seksualno prenosivih bolesti, poput HPV-a, je prioritet svih prioriteta, i ona se mora organizovati kako u osnovnim školama, tako i na fakultetima – poručeno je na predavanju koje je održano u prepunom amfiteatru novosadskog Medicinskog fakulteta. Studenti sa kojima smo razgovarali, složni su u oceni da se mora stati na put širenju HPV infekcije, koja je uzročnik karcinoma grlića materice.
“Lepo je što Institut za javno zdravlje Vojvodine pravi timove koji idu i u vrtiće, i u škole, i tako edukuju roditelje, zato što su roditelji tu ključni. Treba edukovati i pedijatre koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pošto su to lekari kod kojih ta populacija ima najviše kontakta”, rekao je Nemanja Drčelić, student Medicinskog fakulteta, Novi Sad.
“Mislim da je značajno da mi imamo prave informacije koje možemo da prenesemo na kolege. Možda da krenemo sa profesorima, da oni malo više na roditeljskim sastancima, malo više da se krene tema o HPV-u, da to bude nešto što je osnovno i glavno”, rekla je Sara Krivokuća, studentkinja Medicinskog fakulteta, Novi Sad.
A osnovno i glavno je da je vakcinacija protiv HPV-a, devetovalentnom vakcinom, jedini siguran način zaštite od obolevanja od kancera genitalnih organa, što je gotovo 24 hiljade roditelja u Srbiji i prepoznalo, čija deca su u proteklih godinu dana primila besplatnu vakcinu protiv HPV-a.
“Srbija je 2022. godine krenula sa vakcinacijom, konačno, iako se vakcinacija od 2006-te sprovodi u zemljama sveta. Mi smo za godinu dana vakcinisali 23.500 dece, bez ikakve prethodne pripreme i edukacije”, rekla je dr Mirjana Štrbac, epidemiolog, Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Najveći odziv je, kako ističe dr Štrbac, bio u Novom Sadu, koji je pionir u imunizaciji protiv HPV-a, zatim u Beogradu i Nišu, a najmanji u seoskim sredinama.
“Ne znači da treba da zanemarimo mala mesta i manje gradove i ta deca treba da imaju jednaku šansu kao i sva druga, da dobiju zaštitu, koja je svuda u svetu normalna. Da ne bi pitali jednog dana roditelje zašto me niste vakcinisali, a imali ste šansu”, dodala je ona.
Vakcinacija protiv HPV virusa u našoj zemlji nije obavezna, a ako se ima u vidu činjenica da je cena jedne doze u apotekama oko 14 hiljada dinara, a treba da se prime tri doze, roditelji bi trebali da iskoriste mogućnost vakcinacije svoje dece o trošku države, i time smanje mogućnost da njihovi naslednici jednog dana postanu deo zabrinjavajuće statistike, po kojoj u Srbiji od raka grlića materice, godišnje premine više od 700 žena.
Izvor: rtv.rs/Laura Vujković
Foto: RTV screenshot