Reč čarda je kovanica nastala spajanjem persijske reči “čar” što znači broj “četiri” i arapske reči “tak” što znači “stub” i označava nastrešnicu na četiri stuba.
Da bi se odbranili od Turaka, u Austrougarskoj monarhiji je, duž Dunava, izgrađen veliki broj čardaka sa kojih su osmatrači upozoravali na opasnost od neprijatelja. Kasnije se, u mađarskom jeziku, u reči čardak izgubilo zadnje slovo i tako nastade čarda.
Čarde su se još od Srednjeg veka na našim prostorima nalazile na drumovima i pored reka i bile su svratište za odmor i okrepljenje. Čarde duž puteva izgubile su nekadašnji značaj zbog brzine putovanja, ali su zato sve atraktivnije one na Dunavu.
Tradicionalni festival riblje čorbe i tamburaške muzike “Čarde i bande” održaće se 14. i 15. oktobra na Sunčanom keju u Novom Sadu.
Jesenje “Čarde i bande” počinju zvucima tambure u subotu od 12 i trajaće do 18 časova. U nedelju nas očekuje isti program, te pozivamo sugrađane i sve goste da nam se pridruže i uživaju u ribljoj čorbi, pečenoj ribi i prelepom pogledu na Dunav.
Festival organizuju Udruženja građana “Petrovaradin media” i “Inicijativa za regionalnu saradnju” zajedno sa medijskim partnerom, kompanijom Color Media Communications, a manifestaciju su podržali Ministarstvo turizma i omladine i Gradska uprava za privredu Grada Novog Sada.
Foto: D. Dozet