“Sve više mladih se susreće sa mentalnim problemima, ocenjuju stručnjaci. Da bi se njima pomoglo, neophodna je saradnja porodice i nadležnih institucija, a potrebno je i ukloniti predrasude o mladima sa mentalnim problemima. Takve osobe nisu bolesne već imaju poteškoća u socijalizaciji”, rečeno je na naučnom skupu posvećenom mentalnom zdravlju, organizovanom u prostorijama novosadskog OPENS-a. Skup je organizovan i povodom obeležavanja 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
“Mladi su izloženi veoma nasilnim sadržajima u medijima i na internetu. Nasilno ponašanje iz virtuelnog sveta neretko prenose u realni život. Jedna od posledica je i stravičan događaj koji se desio u maju, kada je učenik iz Beograda usmrtio svoje drugove. To je samo jedan od primera mentalnih problema. Osim razgovora sa mladima i podrške porodice, neophodno je da se mladi obrate profesionalcima”, rekla je ministarka zdravlja Danica Grujičić. Ona je najavila novi projekat Ministarstva zdravlja nazvan “Sto ambulanti u čitavoj Srbiji”.
Na jučerašnjem dijalogu bilo je reči i o prevenciji mentalnih bolesti, o čemu je pričala psihološkinja i stručna saradnica OPENS-a Slavica Ranisavljev Kovačev.
Mladi mentalne probleme neretko rešavaju upotrebom psihoaktivnih supstanci i to je još jedan razlog zašto treba raditi na rešavanju mentalnih problema kod mladih. Zbog toga su na jučerašnjem skupu organizovane dve diskusije: “Mentalno zdravlje mladih” i “Sistemska podrška mladima u borbi protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i prevenciji bihevioralnih bolesti zavisnosti”.
Izvor: rtv.rs/Milan Rakić
Foto: Omladinski savez udruženja OPENS