Dom zdravlja “Novi Sad”, u saradnji sa Gradskom upravom za zdravstvo, započeo je projekat edukacije adolescenata sa invaliditetom i njihovih roditelja, o seksualnosti i njenim devijacijamа. Cilj tih radionica je podizanje svesti mladih sa invaliditetom, o značaju ginekoloških pregleda, zaštite tokom odnosa i prevencije maloletničkih trudnoća.
Vladana Marjanović iz Novog Sada, koja je majka 16-ogodišnjeg Lazara sa cerebralnom paralizom, pozdravila je uvođenje ovakvog projekta i izrazila nadu da će se ubuduće o seksualnosti mladih govoriti češće i otvorenije u javnosti.
“Da možemo da saznamo puno odgovora konačno otvorenije nego do sada, jer živimo u jednom društvu u kome je to potpuno nemoguće doći do takvih odgovora, čak i u našoj zdravijoj populaciji”, kaže Vladana Marjanović.
Vršnjakinje njenog sina koje su prisustvovale edukativnoj radionici imale su brojne nedoumice – od toga da li je prerano da sa 16 godina stupe u prve polne odnose, kako da se zaštite od seksualno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, do toga kako da prepoznaju da ih neka osoba seksualno uznemirava i zlostavlja.
“To su radionice koje će se realizovati na temu bezbednosti, odnosno kako prepoznati potencijalno rizične situacije u cilju prevencije seksualne eksploatacije i zloupotrebe. Na sledećoj radionici biće razgovora o nekim temama vezanim za seksualnost u širem kontekstu u smislu dozvoljenog, nedozvoljenog, primerenog ponašanja, javnog i privatnog ponašanja, kako reagovati u tim situacijama”, kaže doc. dr Daniela Tamaš, defektolog.
Roditelji dece sa invaliditetom i intelektualnim smetnjama su u interaktivnoj komunikaciji sa juvenilnim ginekologom Doma zdravlja “Novi Sad” informisani i o postojanju specijalizovanih ginekoloških stolova prilagođenih osobama sa invaliditetom.
“To je ginekološki sto koji se nalazi na Limanu i gde je dostupan pregled ginekologu, koji je adekvatan ženama koje ne mogu da naprave raspon nogu koji joj motorni deficit onemogućava da bude poštovana, dostojanstvena, pregledana i da bude vidljiva u sistemu”, kaže dr Sanja Tončić, specijalista ginekologije i akušerstva u Domu zdravlja “Novi Sad”.
Kako je istaknuto na predavanju, nepostojanje formalnog seksualnog obrazovanja u školama nametnulo je potrebu organizovanja tematskih edukativnih radionica, kako za mlade sa invaliditetom, tako i za njihove roditelje, kako bi se upoznali sa posledicama ranog stupanja u polne odnose i prevencije maloletničkih trudnoća, po kojoj je Srbija na vrhu evropske liste.
Izvor: rtv.rs/Laura Vujković
Foto: PrtSc/youtube.com/Radio-televizija Vojvodine