Kako bi se nagradio doprinos naučnoj zajednici i ugledu Univerziteta u Novom Sadu, u holu Pokrajinske vlade dodeljena su priznanja najcitiranijim naučnicima u protekloj godini.
Među nagrađenima je i petoro naučnika sa Stenfordove liste koji se ubrajaju u 2 % najcitiranijih na svetu. U proteklih 6 godina na Novosadskom univerzitetu broj istraživača uvećan je za 20 %, time i mogućnost da se za njihov rad daleko čuje.
“Kada vidite da ste citirani, to vam pričinjava veliko zadovoljstvo jer znači da su drugi autori i naučnici prepoznali iste naučne probleme i da se u istoj oblasti istraživanja nastavljaju i da je to nešto što obogaćuje riznicu znanja čitave planete”, saopštila je prof. dr Tatjana Puškar, šefica Katedre za dentalnu medicinu, Medicinski fakultet u Novom Sadu.
Bez obzira na to što nauka ne zna za pol, nagrađeno je više muškaraca uz konstatacije da naučnice i dalje ne rade uz punu ravnopravnost.
“Ženama je naravno teže, pogotovo onima koje prolaze kroz period trudnoće, porođaja, kada imaju pauzu u naučnom radu. Takođe, ni novčano nisu baš podržane. Tako da je teško stalno ostajati na vrhu. Kada sam bila mlada naučnica, dobijala sam nagrade za mlade, sad za citiranost, tako da me nagrade prate, ali sam sebe dala potpuno u nauku”, izjavila je prof. dr Marija Lesjak, PMF, Novi Sad.
Posebno je istaknuta važnost saradnje nauke sa privrednim i drugim društvenim granama.
“Moramo računati na ono što male ekonomije, ali sa vrlo moćnim obrazovnim sistemom u dispoziciji, mogu računati na kreativnu industriju, na inovacije, nove tehnologije i to je sada naša šansa u saradnji sa svetom”, rekao je Zoran Milošević, pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
Među nagrađenima su, kao primer saradnje, i istraživači Instituta za nizijsko šumarstvo. Za bolji položaj nauke, važna su studijska putovanja u inostranstvo, veća ulaganja u eksperimentalne nauke, ali i viša primanja, ističu naučnici.
Izvor: rtv.rs/Ana Bojović
Foto: PrtSc/youtube.com/Radio-televizija Vojvodina