Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, 21. februara, u Pokrajinskoj vladi Vojvodine juče je priređen prijem za studente prve godine osnovnih studija Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U pitanju su studenti koji studiraju maternji jezik, a dobitnici su stipendija Pokrajinske vlade za ovu školsku godinu.
U ovoj školskoj godini stipendirano je ukupno devet najbolje rangiranih studenata prve godine, a pojedinačni iznos stipendije koja se daje deset meseci je 20.000 dinara.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Zoran Milošević je naveo da stipendiranje “ima posebnu vrednost jer je namenjeno onima koji čuvaju jezik”, onima koji su “najjači stražari nacionalnog identiteta” .
Rekao je da su u budžetu za iduću školsku godinu predviđena “i veća sredstva” za stipendiranje studenata odseka za romanistiku, slovakistiku, rusinistiku, hungarologiju, srpski jezik kao nematernji i srpski jezik i književnost, jer je očuvanje jezika “i te kako važno u uslovima tehničko-tehnološkog progresa gde virtuelna komunikacija uzima primat”.
Milošević je ocenio je da je Vojvodina “izuzetan primer” očuvanja multikulturalnosti i višejezičnosti i naveo da je Pokrajinska vlada u poslednjih deset godina finansirala oko stotinu projekata vrednosti 40 miliona dinara, namenjenih predstavnicima nacionalnih manjina – nacionalnih zajednica za istraživačke projekte koji se realizuju u saradnji s njihovim nacionalnim savetima.
Dekanica Filozofskog fakulteta Ivana Živančević Sekeruš je podsetila na to da Međunarodni dan maternjeg jezika UNESKO slavi četvrt veka, a Filozofski fakultet brine o maternjim jezicima znatno duže, te ove godine navršava 70 godina rada.
“Mi smo jedinstvena institucija u kojoj se studira na pet maternjih jezika i to je svetionik koji treba da označi globalno obrazovanje. Danas se pod tim smatra studiranje na engleskom jeziku, ali naša misija je da sačuvamo i ove jezike, naročito u Srbiji i u Vojvodini, gde su oni i zvanični”, kazala je Živančević Sekeruš.
Međunarodni dan maternjeg jezika UNESKO je ustanovio 1999. godine u spomen na studente ubijene 1952. u Daki, tadašnjem Istočnom Pakistanu, a današnjem Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen zvaničnim.
Izvor: 021.rs
Foto: Pokrajinska vlada