Početna Projekti Predstavljen “Korak napred”, projekat za unapređenje podrške žrtvama seksualnog nasilja

Predstavljen “Korak napred”, projekat za unapređenje podrške žrtvama seksualnog nasilja

0

Uprkos dobrim zakonskim okvirima, žene, žrtve seksualnog nasilja i uznemiravanja, i kada smognu snage da podnesu prijavu, neretko završavaju u začaranom krugu u kome iznova doživljavaju traumu.

Tako od 250 prijava koliko ih godišnje u proseku ima, tek 14 odsto završi osudom počinioca.

Veća podrška žrtvama i multisektorska saradnja moraju biti odgovor na ovaj problem, zaključeno je na današnjoj konferenciji na kojoj je predstavljen projekat unapređenja podrške žrtvama seksualnog nasilja u Vojvodini “Korak napred”.

Centri za žrtve seksualnog nasilja postoje u Vojvodini od 2016. godine, trenutno ih je četiri, a zahvaljujući podršci donatora, u planu je otvaranje i petog, u okviru opšte bolnice u Vrbasu.

Upravo je širenje mreže institucija i njihova međusobna povezanost od krucijalnog je značaja za osnaživanje žrtava, ocenjeno je na konferenciji.

“Zaista je neophodno uložiti još više truda da se implementiraju zakonski okviri koji postoje ali i da se sistemski u ceo proces uključi ceo civilni sektor koji je vrlo često prvi u lancu pružanja podrške žrtvama”, podvukla je zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamena Halačeva.

Po pitanju zaštite žrtava seksualnog nasilja, Francuska je vodeća država u Evropi, a taj položaj duguje pre svega do tančina razvijenom sistemu koji uvek u svom fokusu ima žrtvu.

Frederik Dubost, sudija za vezu za Jugoistočnu Evropu pri ambasadi Francuske u Beogradu

“U celom krivičnom postupku koji se vodi od momenta prijavljivanja nasilja, pa sve do izvršenja sudske presude, položaj same žrtve je veoma specifičan i tome pridajemo veliki značaj, od psihološke podrške, zdravstvene nege, pa sve do, ukoliko je potrebno, fizičke zaštite”, naveo je Frederik Dubost, sudija za vezu za Jugoistočnu Evropu pri ambasadi Francuske u Beogradu.

Projekat “Korak napred”, koji finansira EU, ima za cilj da nastavi sa jačanjem multisektorske saradnje u procesuiranju ovih vrlo delikatnih krivičnih dela.

“Vidimo da je neophodno non-stop pozivati institucije na odgovornost, neophodno je stalno razgovarati i govoriti o tome šta je dobro, a šta nije adekvatno potrebama žrtava”, podseća Biljana Stepanov, direktorka Centra za podršku ženama.

Da je podrška i civilnog sektora izuzetno značajna govori i statistika. Naime, u protekloj godini u Centrima za žrtve seksualnog nasilja na teritoriji Vojvodine, evidentirano je 47 slučajeva seksualnog nasilja prema ženama i devojčicama, od kojih je 14 mlađe od 15 godina.

Izvor: rtv.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay