Tri članice Odbora za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Novom Sadu napustile su ovo telo zbog izostanka podrške Rektorata Filozofskom fakultetu.
Odbor su napustile prof. Vladislava Gordić Petrović i prof. dr Gordana Lalić Krstin sa Filozofskog fakulteta, kao i dr Zorana Antonijević koja je bila spoljna članica Odbora za rodnu ravnopravnost.
Vladislava Gordić Petković rekla je za Autonomiju da je blokada Filozofskog fakulteta i način na koji su podržani njeni vinovnici i učesnici od strane nekih predstavnika Rektorata bila kap koja je prelila čašu.
“Način na koji su ignorisane i omalovažene dekanice koje su želele da odbrane autonomiju univerziteta jasno je ukazao na to da je do ravnopravnosti u mišljenju i delovanju još dalek put”, navela je Gordić Petković.
Dodala je da je to deo konteksta stalnih i sve jačih omalovažavanja od strane institucija, čiji predstavnici “projektuju besmislene i iracionalne strahove od ženskog delovanja i svake rodne politike”.
“Sa velikim žaljenjem i velikom gorčinom konstatujem da je prestala kako potreba, tako i smisao mog angažovanja u Odboru za rodnu ravnopravnost. Trudila sam se da u toku našeg zajedničkog rada delujem u duhu tolerancije i uvažavanja strahova, nedoumica i odbojnosti koji su pratili i prate termin ‘rodna ravnopravnost’. Ova ostavka nije znak da od tog puta odustajem”, objasnila je profesorka Gordić Petković.
Dodala je da je njena ostavka logična posledica činjenice da se u odnosu prema temama koje su egzistencijalne, kao što je tema slobode a koja je “ukorenjena i u rodnim pravima i u principima akademskog delovanja mnogo više nego što smo toga svesni i svesne, u delovanju ovog Odbora izgubio vrednosni orijentir”.
Prethodno je prorektorka za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu Sabina Halupka Rešetar podnela ostavku na tu funkciju.
Studentski parlamenti Univerziteta i Filozofskog fakulteta organizovali su od prošlog četvrtka do nedelje blokadu Filozofskog fakulteta i postavili ultimatum upravi fakulteta da da otkaz vanrednom profesoru i novinaru Dinku Gruhonjiću zbog njegovog navodnog govora mržnje. Podršku studentima pružio je i rektor Univerziteta Dejan Madić.
Etička komisija Filozofskog fakulteta u Novom Sadu zasedala je u utorak zbog prijave navodnog govora mržnje vanrednog profesora Dinka Gruhonjića.
Nije doneta odluka o tome da li je Gruhonjić izrazio stav koji predstavlja govor mržnje, kako to tvrde predstavnici Studentskog parlamenta ovog fakulteta.
Pokrenuta je procedura u skladu sa Kodeksom o akademskom integritetu.
Prijava protiv Gruhonjića vraćena je podnosiocima na doradu i dat je rok od 30 dana da se to učini.
Procedura podrazumeva niz aktivnosti koje se moraju ispoštovati kako bi se donela konačna odluka o postojanju ili nepostojanju povrede Etičkog kodeksa.
Prema ovom dokumentu, ne postoji mogućnost da Dinko Gruhonjić dobije otkaz na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, što je bio glavni zahtev grupe mladih osoba koja je četiri dana blokirala zgradu ove visokoobrazovne ustanove.
Izvor: 021.rs, Autonomija
Foto: Arhiva