Prošle nedelje, Scolio centar u Novom Sadu, poznat po stručnoj posvećenosti korekciji deformiteta kičmenog stuba kod dece i odraslih, ugostio je otpravnicu poslova Ambasade Malezije sa delegacijom.
Ova poseta označila je važan korak u nastavku saradnje i izraz zahvalnosti Nikoli Jevtiću, osnivaču Scolio centra, za njegov značajan doprinos na teritoriji Malezije.
Povod za posetu bila je uspešna implementacija školskog pregleda za rano otkrivanje skolioze, koji je Univerzitet Malaja u Kuala Lumpuru započeo uz podršku Nikole Jevtića, licenciranog Schroth instruktora. Pre nekoliko meseci, Jevtić je održao predavanje na Univerzitetu Malaja, gde je predstavio metode za rano otkrivanje skolioze kroz školske preglede, što su tamošnji stručnjaci prepoznali kao veoma koristan projekat, a univerzitet je podržao realizaciju istog.
Cilj projekta je pravovremeno prepoznavanje deformiteta kičmenog stuba kod dece, čime se smanjuje rizik od operativnih zahvata, a samim tim se smanjuju troškovi države. Pokretanje ovog projekta dodatno je podržao dr Theodoros Grivas iz Grčke, stručnjak sa više od 25 godina iskustva u oblasti školskih pregleda za skoliozu i koji je objavio više naučnih radova na ovu temu i samim tim potvrdio značajnost rane detekcije deformiteta kod školske dece.
Ambasadorka Malezije izrazila je posebnu zahvalnost za doprinos Nikole Jevtića unapređenju kvaliteta rada fizioterapeuta u Maleziji. Njegove edukacije i predavanja značajno su poboljšali pristupe u radu s decom koja imaju skoliozu, što je dovelo do pozitivnih rezultata u ranom prepoznavanju i tretmanu ovog deformiteta. Edukacija Schroth metode, koja je inače jedna od najzastupljenijih metoda u svetu i čiji naučni dokazi pokazuju efikasnost u samoj korekciji deformiteta je zapravo i glavni razlog Nikolinih putovanja u Maleziju.
Poseta Scolio centru usledila je nakon dva prijema Nikole Jevtića u Ambasadi Malezije, naglašavajući važnost ove saradnje. Dolazak delegacije Ambasade Malezije u Novi Sad simbolizuje priznanje za stručnu podršku koju je Jevtić pružio i potvrđuje nastavak uspešne međunarodne saradnje.
Ova poseta ne samo da je potvrdila značaj ranog otkrivanja i korekcije skolioze, već je otvorila vrata za buduće projekte i razmene znanja između stručnjaka iz Srbije i Malezije. Ambasadorka je, između ostalog, navela da je cilj Ambasade da uspostavlja saradnju između stručnjaka u različitim oblastima između dveju zemalja.
Tim Scolio centra nastaviće da pruža podršku u radu sa decom koja imaju neki od navedenih problema, a samim tim i šire svest o učestalosti deformiteta kičmenog stuba.
Više o Scolio centru saznajte na njihovom sajtu, kao i na njihovim Fejsbuk i Instagram stranicama.
Izvor: 021.rs
Foto: Scolio centar