JKP “Vodovod i kanalizacija” reagovalo je saopštenjem na navode poslanice SSP-a Marinike Tepić u vezi sa kvalitetom pijaće vode u Novom Sadu.
Kako je navelo ovo preduzeće, najoštrije demantuje “netačne i uznemirujuće navode” koje je u javnosti iznela Tepić.
“Iz izveštaja koji je sama poslanica objavila, jasno se vidi da je voda koja se nalazi u rezervoarima pijaće vode i koja se distribuira korisnicima apsolutno mikrobiološki ispravna, dok su fekalne bakterije utvrđene u sirovoj vodi, koja još nije došla do faze filtracije i dezinfekcije – upravo zbog čega te faze i postoje u procesu prerade. Takođe, bakterije su utvrđene i na privatnim slavinama, za koje nije nadležan JKP ‘Vodovod i kanalizacija'”, navelo je ovo JKP.
Dodaju da su fekalne bakterije registrovane su na sledećim lokacijama:
• Š-BHD 01 (bunar BHD-1 na Štrandu)
• NA I (sirova voda – ulaz u aeraciju)
• A I (sirova voda – nakon aeracije)
• u toaletu u studentskom domu na Limanu
• i u kuhinji na Adicama
“Bunar BHD-1, nakon što je utvrđena mikrobiološka neispravnost, odmah je isključen iz sistema prerade, dezinfikovan i usmeren u ispust, što svako ko šeta kejom može da vidi. U sistem će biti vraćen tek nakon što laboratorijski nalazi potvrde njegovu potpunu ispravnost, u skladu sa standardnom procedurom”, kažu u preduzeću “Vodovod i kanalizacija”.
Dalje dodaju da se lokacije NA I i A I odnose na faze unutar tehnološkog procesa – to je sirova voda pre i posle aeracije, gde se vrši obogaćivanje kiseonikom i uklanjanje rastvorenih gasova, ali “ta voda još nije namenjena za distribuciju potrošačima. Nakon toga slede filtracija, dezinfekcija i tek onda ulazak u rezervoare sa prečišćenom vodom, iz kojih se vrši distribucija. U tim rezervoarima voda je apsolutno mikrobiološki ispravna, što potvrđuju redovna ispitivanja”.
“Hlorisanje vode se redovno sprovodi, u skladu sa važećim propisima i u cilju očuvanja mikrobiološke bezbednosti vode. Do krajnjih korisnika stiže voda sa koncentracijom hlora koja je u potpunosti u granicama propisanim Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće”, navodi se dalje.
Kada je reč o rezultatima dobijenim na slavinama u toaletima, kuhinjama i privatnim objektima, “Vodovod i kanalizacija” ističe “da se radi o unutrašnjim instalacijama, za koje oni nisu nadležni niti odgovorni”.
“U skladu sa članom 3. Zakona o komunalnim delatnostima, obaveza JKP prestaje na vodomeru potrošača, a održavanje instalacija nakon tog mesta je u isključivoj nadležnosti korisnika ili upravljača objekata”, ukazuju u ovom preduzeću.
Šta su u vezi sa pijaćom vodom u Novom Sadu rekli u Institutu za javno zdravlje Vojvodine možete pročitati u posebnoj vesti OVDE.
Izvor: 021.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay