Istraživači koji žele da se vrate u Srbiju, kao i tekući radovi i popravke u visokoškolskim ustanovama ove godine će ostati bez finansijske podrške Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj.
Naime, rebalansom budžeta smanjena su sredstva kojima se nauka i tehnološki razvoj mogu koristiti ove godine, što je značajno uticalo na podršku brojnim projektima, pojedincima i timovima od značaja za nauku u Pokrajini. Tako će sekretarijat odustati od sufinansiranja radnih mesta istraživača-povratnika iz inostranstva, ali i održavanja obrazovnih ustanova i objekata u visokom školstvu.
Kako je naveo resorni pokrajinski sekretar Vladimir Pavlov, jedina nada da se situacija popravi je rebalans budžeta u toku godine.
– Iskreno se nadam da će tokom godine, bez obzira na političku situaciju i ko bude sedeo na mom mestu, doći do rebalansa budžeta i obezbeđivanja novih sredstava za stvari koje ne možemo da pokrijemo. Za sada imam na raspolaganju 450 miliona dinara za javne pozive – rekao je on.
Pavlov je danas predstavio program sekretarijata za 2016. godinu, s osvrtom na urađeno prošle godine. Naveo je da je sektor nauke i tehnološkog razvoja jedini u Srbiji koji koristi budžetska sredstva za apliciranje na evropske projekte, čime se mnogo dobija na iznosima namenjenim organizacijama koje apliciraju. Sekretarijat je imao 17 različitih raspisanih poziva i to devet u oblasti nauke, jedan iz tehnološkog razvoja, pet iz oblasti visokog obrazovanja i dva u studentskom standardu. Sav novac iz 2015. je utrošen i projekti su realizovani uspešno, rekao je sekretar.
Ove godine je budžet za nauku i tehnološki razvoj manji za oko 870 miliona dinara (30 – 40 odsto) i sva dosadašnja ulaganja moraće da se smanje čak i do duplo. Inače, 7. decembra 2015. godine podeljena su prva sredstva kada su u pitanju međunarodni projekti, na prvom mestu Horizonti 2020 i FP7. Čak 80 odsto svih najvećih međunarodnih projekata podeljeno je na državnom nivou upravo u Vojvodini.
– Uspeli smo da u prvom sazivu sada raspišemo 12 konkursa – sedam iz oblasti nauke, jedan iz oblasti tehnološkog razvoja, tri iz oblasti visokog obrazovanja i jedan iz oblasti studentskog standarda. U oktobru će biti raspisan još jedan međunarodni konkurs – naveo je Pavlov.
Jedan od uspešnijih projekata sekretarijata je “Pravo na prvu šansu”, pomoću kojeg je oko 40 nezaposlenih doktora nauka dobilo posao. Njih je na birou ostalo još nekoliko.
– Mi smo zemlja koja je na diskutabilnom nivou pismenosti i ne možemo sebi da dozvolimo luksuz da imamo nezaposlene doktore nauka. Informacije sa NSZ pokazuju da je broj nezaposlenih doktora nauka sve manji – rekao je Pavlov.
On je za “021” rekao da su svi doktori nauka o kojima je reč s državnih fakulteta, te da je većina poticala s društveno -humanističkih nauka, ali ih je bilo i iz oblasti medicine. Najmanje ih je iz oblasti poljoprivrede.
– Ovim tempom, mislim da nam treba oko dve godine da eliminišemo sve nezaposlene doktore nauka s liste nezaposlenih – kaže Pavlov.
Izvor: 021.rs
Foto: 021.rs