Na području Novog Sada trenutno više od 200 osuđenika služi neku od aleternativnih sankcija. Među njima najviše je onih u kućnom pritvoru sa nanogicom ili bez nje, a poslednjih godinu dana beleži se povećanje broja kućnog zatvora u odnosu na rad u javnom interesu.
“Novosti” navode da dvadesetak njih, umesto u zatvoru, grehe “okajavaju” radeći u raznim institucijama ili javnim preduzećima.
U kućnom pritvoru je od pre dve nedelje i Novosađanin Despot Vranić (23) koji je na ponovljenom suđenju za tešku saobraćajnu nesreću od pre dve godine kod Markatora kada je poginulo troje 20-godišnjaka, osuđen na sedam godina zatvora. On je pušten iz pritvora, uz zabranu napuštanja stana uz elektronski nadzor, odnosno nanogicu, do pravosnažnosti presude.
Iz kućnog zatvora na glavni pretres u novosadski Viši sud dolazi i Veselin Vukotić (56) koji je na optuženičku klupu seo zbog optužbe da je 3. septembra 2014. u Petrovaradinu pokušao da ubije Milorada Lužaića (35), vlasnika kladionice “Pin-bet”.
Kao privremene članove kolektiva, za nekoliko dana dobiće neka od komunalnih preduzeća. Prošle nedelje je petoro “odradilo” kaznu, dok ih tretnutno desetak radi.
– Ovakve kazne izriču se za lakša krivična dela iz saobraćaja, posedovanja manje količine droge, manje krađe, ali i one koji su učestvovali u tuči – kaže poverenica za alternativne sankcije Marija Krsmanović, dodajući da je bilo i onih koji su ovako osuđeni zbog krađe struje, drva ili nedozvoljenog ribolova.
Među onima koji na ovakav način izdržavaju kaznu ima mlađih i starijih žena i muškaraca, fakultetski obrazovanih i penzionera. Odlazak na “posao”, prema rečima poverenice, osuđeni na rad u javnom interesu mogu da prilagode svojim obavezama na poslu ili predavanjima na fakultetu, kako ih ne bi remetili.
Rad u javnom interesu ne traje dugo, u proseku mesec do dva, zavisno od satnice koja je izrečena. Zatvorska kazna se može zameniti radom od 60 do 360 sati. Osam sati zamenjuje jedan zatvorski dan.
Izvor: Novosti
Foto: Ilustracija/Pixabay.com