Početna Kultura Preminuo čuveni slikar sa Petrovaradinske tvrđave Mića Mihajlović

Preminuo čuveni slikar sa Petrovaradinske tvrđave Mića Mihajlović

0

Doajen slikarstva Milorad Mića Mihajlović preminuo je u 82. godini života.

Iako je rođen u Kraljevu 1936. godine, najveći period svog života proveo je stvarajući na Petrovaradinskoj tvrđavi, na koju se “doselio” 1964. godine. Umetničku školu u Novom Sadu je završio 1967. godine.

Izlagao je više od 150 puta u bivšoj Jugoslaviji i svetu. Osim slikarstvom, bavio se i novinarstvom. Novinarsku karijeru je započeo u Listu socijalističkog saveza radnog naroda novosadskog sreza “Tribina”, nakon čega je radio i kao ilustrator u “Dnevniku”.

Njegov dugogodišnji i veliki opus ovenčan je mnogobrojnim domaćim i međunarodnim nagradama, a dobitnik je Februarske i Oktobarske nagrade Grada Novog Sada.

Bio je oštar kritičar svih režima, od vremena SFRJ do danas. Njegov atelje je bio poznat kao “lajaonica” u koju su dolazili mnogi, pa čak i policajci, zbog čega su, kako je sam rekao, jedni drugima čuvali leđa. “Inventar” njegovog ateljea bio je i Mika Antić, sa kojim je bio veliki prijatelj.

Govoreći o razlozima zbog kojih se bavi slikarstvom, rekao je da to ne radi da bi bio slavan za života ili posle smrti.

Slikao sam iz jedne potrebe, jer slikarstvo je kao poezija, nešto što čovek želi da kaže, ali na drugačiji način. Ja je ne govorim rečima, ja je govorim četkom, crtežom i bojom. Beležim vreme u kojem sam, a naravno i vreme koje tek dolazi. Često puta sam naslućivao, kroz slikarstvo, da će se desiti neke stvari kao što su se i desile. Kada pričaš nešto o budućem vremenu onda izgledaš kao veštac običnom svetu. Onda kažu da izmišljaš. Ne izmišljaš ništa, negde je u to sebi ugrađeno, neki vanvremenski čip i on izbija pre vremena i govori“, pričao je poznati slikar.

Upoređujući period komunizma sa današnjom demokratijom, Mihajlović je za portal “mojnovisad” rekao da je nekada “bar postojao neki red”.

Uvek je umetnost iziskivala žrtvu, i uvek je umetnik morao da bude svestan da će zbog toga imati nedaće, da će se mučiti i koprcati. Ali se nekako moglo, nekada. Danas? Danas za sve to što daješ ne dobiješ baš ništa. Za mene su uvek govorili da sam više radnik nego slikar. I tako mora da bude. Jedan Pikaso ne bi bio to što jeste, da nije bio radnik. Ali danas taj rad ništa ne vredi. Danas slikari prodaju slike za dve, tri hiljade dinara. I srećni su ako uspeju. Ja neću da se potpišem bez sto evra. Imam tu svoju penziju, kolika je, tolika je. Ali svoje ime neću uludo da prodajem“, govorio je Mića.

Sahrana je u utorak 13. marta u 14:15h na Gradskom groblju.

Izvor: 021.rs
Foto: Screenshot