Početna Gradske teme Roditelji nezadovoljni zbog zbirke pesama deljene deci za Svetog Savu

Roditelji nezadovoljni zbog zbirke pesama deljene deci za Svetog Savu

0

Pred obeležavanje školske slave Svetog Save učenicima nižih razreda OŠ “Žarko Zrenjanin” podeljena je zbirka poezije Blagoja Bakovića “Uskliknimo s ljubavlju”, što je izazvalo negodovanje pojedinih roditelja.

Zbirka pesama objavljena je prošle godine uz blagoslov episkopa bačkog Irineja. Ona je deljena na poklon deci povodom školske slave, a pesme u njoj bi, barem je tako verovatno zamišljeno, trebalo da pokažu kako je Bog ljubav, a put do ljubavi i toga kako da budu dobri ljudi Srbima pokazuje Sveti Sava.

Tako se u knjizi mogu pročitati stihovi poput: “Ta sveća osvetljava Savin put i hod/ Bez nje ne bi znao ni šta sam ni ko sam/ Hristanište Savino čuva srpski brod/ Kroz sva vremena u vekova osam”. Deci bi mogao da bude najbolji prijatelj Sveti Sava, pa tako ide i pesmica: “Nekad mi se toliko meša san sa javom/ Da sam išo u školu sa Svetijem Savom/ Ne mogu da verujem majko mila/ Osećao sam se ko da imam krila/ I znao da radost zaustavit slap će/ Kad mi Savo na času iz računa šapće”, potom zaključujući da je vredan svako ko nauči da broji do jedan, jer su jedan otac, majka, brat, sestra i jer je jedan Bog.

Međutim, tu su i pesme poput “Molitva pred znacima strašnog suda” u kojima se pominju “Šiptari” i molba da se “usliši kletva svetog Lazara”. Tu su i “Molitva svetog vladike Nikolaja Velimirovića za neprijatelje svoje”, potom i “Poslanica otimaču” u kojem se, verovatno mrzitelju Srba, govori da su mislili da će “prećutati trava” šta govore Jasenovac i Plava grobnica, te da “zaboravljaju u velikoj zlosti da Kosovo brane naše svete kosti”, kao i da je “Srbija grob Rakić Milice”.

Upravo to je zasmetalo pojedinim roditeljima kada im je dete u kuću donelo ovo zbirku pesama, iako samo ne pohađa časove veronauke u proklamovano sekularnoj državi. Jedan roditelj učenika nižeg razreda OŠ “Žarko Zrenjanin”, koji se obratio redakciji 021.rs, navodi da je “neprimereno u školama deliti verski i nacionalno obojenu literaturu, bez obzira na to ko bio autor i koliko priznanja za svoja dela imao”.

“Knjigu, koja je zbirka pesama u kojima se ponavljaju banalne rime i većim delom deluje kao pamflet za širenje pravoslavne dogme namenjen deci nižih razreda osnovne škole, na času odeljenske zajednice je svoj deci u razredu podelio školski pedagog. Ovo nije prvi, a verujem ni poslednji slučaj da se na taj način poturaju takvi sadržaji, s tim što se ovaj put nismo obratili školi, koja se obično tobož ograđuje od toga, jer samo izvršavaju naredbe ‘odozgo’. Verujem da se roditelji nisu obratili školi jer cela akcija deluje kao bahato nametanje jednoumlja. Mislim da nije u pitanju širenje obrazovanja i kulture među decom i da škola apsolutno nije mesto za takve sadržaje. Ko to želi može privatno da nađe i kupi”, poručuje revoltirani roditelj.

Iz OŠ “Žarko Zrenjanin” za 021.rs poručuju da “nisu bili stavljeni u položaj da odlučuju da li žele knjigu da prime i podele je učenicima”. Kako navode, o dodeli knjige učenicima povodom školske slave obavestili su ih nadležni.

“Knjiga nije deo nastavnog plana i programa i kao takva nije bila u planu, niti je bila predmet analize. Škola je imala obavezu da, po prijemu, knjige podeli učenicima što je učinjeno pre školske slave. Do danas ni jedan učenik niti roditelj nam se nije obratio da je vrati, jer da jeste, mi bismo odmah knjigu primili”, navode u školi, dodajući da nisu dobijali nikakve primedbe u vezi sa knjigom.

“Zvono nije školsko, već crkveno”

Iako nije upitno to da li Rastko Nemanjić, odnosno Sveti Sava, treba da bude deo obrazovnog programa tokom školovanja dece u Srbiji, postavlja se pitanje na koji način bi on, ali i SPC ili vera, trebalo da budu predstavljeni deci.

Profesorka sociologije Sanja Vuković kaže za 021.rs da stihove o Srbiji kao grobu Milice Rakić, Simonidinim očnim dupljama, Šiptarima, kletvi svetog Lazara, koji su “blagoslovljeni od SPC”, ne može drugačije da protumači nego kao sistemsku indoktrinaciju koja se godinama uspešno sprovodi u školama.

“U detinjstvu, kada mladi nemaju na raspolaganju dovoljno činjenica, naročito istorijskih, niti dovoljno razvijenu kritičku svest, najlakše je usaditi im dogme, ljubav ili mržnju prema bilo kome i čemu. Njima se kasnije može vrlo lako manipulisati, mogu se instrumentalizovati za razne ciljeve, videli smo kakve devedesetih. Istorija se odavno drugačije čita, zvono nije školsko, već crkveno”, smatra Vuković.

Kako dodaje, u učionici i van nje čuje mnogo toga što je zabrine i razočara, od navijačkih povika “Ubij Šiptara”, do citiranja repera “seks, zdravlje i pravoslavlje”, pa je ne čudi situacija u kojoj je učenik zaključio da “ako ne mrzi Šiptare, to znači da mrzi Srbe”.

Pita se i čemu decu uče stihovi o poseti Svetog Save u školama koji dolazi da “vidi kako nas oni što uče, uče, kako da budemo ljudi, a malo i znanja drugoga”. Kako kaže, deca koja su dobila ovakvu literaturu “neće obavezno izrasti u mlade mrzitelje spremne na povike i oružje protiv svakog koga proglase za neprijatelje srpstva ili svetosavskog pravoslavlja”.

“Možemo li kao društvo dopustiti luksuz da rizikujemo i prepustimo njihovo odrastanje slučaju? Nije popularno ovo izjaviti ni među svim kolegama koji su fakultete završili, a za zdravlje zazivaju Boga umesto lekara – nauka u školama, a verska nastava u verskim objektima, po slobodnoj volji i u slobodno vreme. Vratiti prosveti dostojanstvo i integritet važan je korak za koji ne vidim da imamo ni volju, ni snagu, niti ideju kako”, zaključuje Sanja.

Pesnik Blagoje Baković autor je mnogih knjiga, a između ostalog u svom opusu ima i ciklus zbirki “pesama za decu i dorasle” među kojima su “Kad porastem biću Nole”, “Kad porastem biću Tesla”, “Kad porastem biću Kusta”, “Kad porastem biću Matija” i “Kad porastem biću zvezdaš”. Upravo prva zbirka iz ciklusa izazvala je buru u javnosti zbog pesme “Ja se kladim na Noleta”, koju je deo roditelja, ali i pedagoga, protumačio kao poziv deci da se klade na najboljeg tenisera sveta, zbog čega je reagovao i pravni tim Novaka Đokovića.

Baković, koji je dobitnik brojnih priznanja za svoj rad, govorio je na skupu “Sloboda Šešelju”, koji je u Novom Sadu 2013. godine organizovala Srpska radikalna stranka, a tom prilikom je, kako su preneli mediji, odrecitovao nekoliko svojih pesama od kojih je neke posvetio lideru radikala i njegovoj borbi u Hagu.

Matica srpska je početkom februara nagradila Bakovića Zmajevom nagradom za najbolju pesničku zbirku na srpskom jeziku koja je objavljena prošle godine.

Izvor: 021
Foto: Unsplash