Udruženje ugostitelja Novog Sada demantuje da su objavljene smernice koje se, odnose na kafiće i restorane u Srbiji.
Ranije danas Tanjug i drugi beogradski mediji objavili su mere zaštite koje bi navodno ugostitelji u Srbiji morali da primene zbog epidemije virusa korona, a kada počnu ponovo da rade.
Međutim, kako su nezvanično u Udruženju ugostitelja Novog Sada rekli, sva udruženja u Srbiji još se dogovaraju sa epidemiolozima i drugim službama kakve bi mere trebalo preduzeti i nikakve definitivne smernice nisu donete, a informacije koje su pojedini mediji preneli najverovatnije se tiču hrvatskih ugostitelja, pa je to dovelo do zabune.
Kako su još naveli u Udruženju ugostitelja Novog Sada, čim budu bile donete neke odluke ili preporuke, javnost će biti obaveštena.
Navodno preporučene mere za ugostitelje:
- Vodič navodi niz smernica koje treba preduzeti za povratak u normalu nakon zdravstvene krize izazvane virusom korona.
- Dokument deli proces na tri faze: ponovno otvaranje, pokretanje posla i samo otvaranje za goste.
- Pre povratka na redovne aktivnosti potrebno je detaljno čišćenje i dezinfekcija prostorija. Uz to se predlaže modifikacija gastronomske ponude i dnevnog rasporeda služenja.
- Preporučuje se postepeno prilagođavanje novim okolnostima rada u pogledu raspoloživog osoblja, inventara i zaliha.
- Takođe, lokal treba da ima redovne dostavljače zaštitnih maski, rukavica, dezinfekcionih sredstava, te paravana za stolove, koji će se verovatno postavljati radi zaštite.
- U ovoj fazi smatra se da je veoma važno postaviti informativne natpise koji će zaposlene podsećati na ispravno korišćenje zaštitne opreme, promovisanje plaćanja kreditnim karticama, stalno pranje ruku ili upotrebu rukavica i hidroalkoholnog gela za ruke.
- Osoblje će na poslu morati da nosi radnu odeću i obuću, uniforma mora da bude čista, da stalno peru ruke i koriste maske. Zabranjeno je u radnoj odeći izlaziti na cigaret pauzu, a ne dozvoljava se tokom rada ni korišćenje mobilnih telefona zbog mogućih prenošenja zaraze.
- Takođe, nakon primanja porudžbine a pre služenja gostima, limenke i flaše sa pićem moraju se dezinfikovati.
- Ulaz u područja za pripremu hrane treba da bude zabranjen nezaposlenima. Ako dolazi inspekcija, moraće da nosi zaštitnu opremu i da im se pre ulaska preventivno izmeri temperatura.
- U kuhinji prostor treba da se organizuje tako da se ne pređe bezbedna udaljenost od jednog i po metra.
- I stolovi moraju da budu na toj udaljenosti, a neophodno je da lokali imaju i detaljan plan čišćenja prostorija.
- U restoranima brze hrane biće obavezna ugradnja plastičnih paravana na stolovima kako bi se odvojili gosti.
- Kada je u pitanju služenje švedskog stola, obavezno je da hrana bude zaštićena, a pribor za jelo gostima treba da daje osoblje.
- Lokali će morati dan imaju i plan za vanredne situacije, kako bi moglo da se reaguje u slučaju da se neko od radnika razboli.
- Plan je potreban kako bi se izvršila dezinfekcija prostorija ili moguća izmena proizvoda dostupnih na meniju.
Podsetimo, danas su počeli sa radom frizerski i kozmetički saloni, kockarnice, fitnes klubovi, teretane i pijace na zatvorenom, a epidemiolozi su najavili i da će uskoro biti uspostavljen međugradski saobraćaj, ali sve to uz precizne smernice.
Autor: Milica Ćirić
Foto: Pixabay