Početna Crna hronika Na optužni predlog za smrt Nine u Petrovaradinu se čekalo dve i...

Na optužni predlog za smrt Nine u Petrovaradinu se čekalo dve i po godine: Konačno zakazan pretres

0

Prvo ročište u slučaju saobraćajne nesreće u Petrovaradinu, u kojoj je nastradala Nina Rađenović (21), zakazano je za ponedeljak, 16. septembar, u Osnovnom sudu u Novom Sadu.

Nina Rađenović je nastradala u saobraćajnoj nesreći 6. juna 2021. godine, u večernjim satima, dok je u Preradovićevoj ulici prelazila kolovoz van pešačkog prelaza. Za izazivanje saobraćajne nesreće tereti se tada P. R., koji je u trenutku nesreće imao 21 godinu.

Nakon nesreće, osumnjičenom mladiću nije određen pritvor, a policija je podnela krivičnu prijavu za teško krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, za šta je zaprećena kazna zatvora od jedne do osam godina.

Kako se sve dešavalo tokom leta, nedeljama nije bilo saslušanja osumnjičenog, a porodica je dovodila u sumnju i samu istragu. Sve je kulminiralo protestima u Petrovaradinu.

Nakon dve nedelje od prvih protesta, tužilaštvo je predložilo pritvor za P. R., ali je Osnovni sud odbio taj predlog.

Kako navode iz Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, optužni predlog protiv osumnjičenog podnet je dve i po godine nakon nesreće, odnosno 21. decembra 2023. godine, zbog krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, u vezi sa krivičnim delom ugrožavanje javnog saobraćaja.

U Osnovnom sudu u Novom Sadu navode da je u toku krivični postupak protiv osumnjičenog.

Navode da je glavni pretres bio zakazan za 4. jun ove godine, ali da nije održan “zbog nepostojanja procesnih uslova za održavanje glavnog pretresa”.

Dodaju da je kao novi datum za održavanje pretresa određen ponedeljak, 16. septembar, u 9 časova.

Podsetimo, porodica i prijatelji nastradale Nine Rađenović su nedeljama nakon saobraćajne nesreće organizovali proteste u Petrovaradinu i ispred zgrade suda, nezadovoljni načinom na koji se sprovodi istraga i sa zahtevom da se osumnjičeni pritvori.

Na jednom od protesta došlo je i do incidenta, kada je grupa okupljenih opkolila automobil tužiteljke.

Povodom ovog događaja reagovalo je Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, koji su događaj okarakterisali kao linčovanje, navodeći da njihova koleginica nije dobila policijsku zaštitu, iako su se pripadnici MUP-a nalazili u blizini.

Dva meseca od prestanka niza protesta usledio je poziv Zorici Rađenović, majci nastradale devojke, na saslušanje povodom “nasilničkog ponašanja na javnom skupu”.

Nakon toga, kako su iz porodice nastradale devojke naveli, nisu imali nikakve informacije ni o istražnom postupku, ni o tome da li je krenuo sudski postupak protiv optuženog.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva