Samo 50 odsto staklene ambalaže uđe u sistem reciklaže, što je daleko od nivoa koji propisuje Evropska unija. Beli kontejneri, takozvana bela zvona, namenjeni su upravo za odlaganje stakla, ali neretko se dešava da u njemu završi sve osim tog otpada. Kako se pravilno koriste bela zvona i koliko su Novosađani posvećeni razdvajanju otpada?
Plastika, papir, organski i drugi otpad, sve to smo pronašli u belom zvonu, namenjenom da se u njega odlaže isključivo staklo.
“Počelo je fino, ali sad se opet trpa sve u jedan. Na svu sreću imamo ove bele, on je još uvek kako bog zapoveda.”
“Pravim pekmez i to, ostavljam za sebe skupljam. Ja nisam iz grada, ja sam iz Kamenice, vi tamo nemate bela zvona, nemamo, samo plastiku bacamo, dolaze svakog utorka.”
“Da li odlažete stakleni otpad, da naravno, pa supruga bi me isterala iz kuće, jesi normalna, još neki otpad, stakleni, svaki odvajam, mi smo Evropa odavno.”
“Da li znate šta ide u bela zvona, tegle, staklene flaše i mislim da je to to”, kažu anketirani sugrađani.
Upravo tako, flaše i tegle bez čepova, jedini su otpad koji treba da se nađe u belom zvonu, pa iz Gradske čistoće apeluju na građane da pored kontejnera ne ostavljaju lomljeno staklo i ramove prozora. Novosađani su sve odgovorniji u odlaganju stakla, kažu iz čistoće.
“U toku 2022, kad je počeo projekat, u toku te godine je prikupljeno 60 tona, a u ovoj preko 80 tona sakupljene ambalaže. Imamo i podatak da je u poslednja tri meseca 33 tone stakla odneto na deponiju i predato reciklerima”, kaže Danijela Jankov, JKP “Čistoća”.
Budući da se staklo može beskonačno reciklirati i da reciklaža jedne tone stakla smanjuje zagađenje za čak 20 odsto, plan Gradske čistoće je da bela zvona budu postavljena u svim delovima grada. Trenutno ih brojimo oko 300, ali i dalje velika količina stakla završi na gradskoj deponiji, pomešana sa ostalim otpadom.
Izvor: rtv.rs/Nada Zelić Uzunović
Foto: Grad Novi Sad