Početna Gradske teme Dekan PMF o vodosnabdevanju u Novom Sadu: Povećati kapacitet vodovoda jer raste...

Dekan PMF o vodosnabdevanju u Novom Sadu: Povećati kapacitet vodovoda jer raste i broj potrošača

0

Dekan PMF u Novom Sadu Srđan Rončević izjavio je da broj potrošača u Novom Sadu raste i da u skladu s tim moraju da se povećaju i kapaciteti vodovoda.

Dekan Rončević je za N1 objasnio da su “novosadska izvorišta koncipirana tako da se ekstrahuju podzemne vode koje se nalaze na obali Dunava, tako da je 95 odsto prihranjivanje tih bunara od strane Dunava”.

“Tako da nivo Dunava značajno utiče na nivo podzemnih voda. Ta oblast je šljunkovito-peskovita, radi se o dubinama od 20, 25 metara i kapacitet jako zavisi od prihranjivanja”, pojašnjava on.

Podsetimo, pojedini predstavnici novosadske opozicije izrazili su bojazan da “zbog nedovoljno bunara tokom leta može doći do potpune restrikcije vode u glavnom gradu Vojvodine”.

Rončević dodaje da je još 2008. isključeno izvorište Štrand, “što je značajno uticalo na smanjenje kapaciteta i sad se radi na revitalizaciji tog izvorišta, jer je neophodno obezbediti dovoljne količine vode”.

“Jednostavno, naša izvorišta rade na maksimalnom kapacitetu. Još 2009. godine je urađena jedna analiza koja je pokazala da treba raditi na povećanju kapaciteta i već odavno se razmišlja o povećanju kapaciteta, o pravljenju jednog infiltracionog izvorišta i 2010. godine je Skupština Vojvodine usvojila strategiju vodosnabdevanja koja je takođe rekla da su naši resursi podzemnih voda ograničeni, da se mora raditi na povećanju kapaciteta, ali se mora raditi i na racionalnoj potrošnji vode”, navodi on.

Dekan Rončević podseća na to da “građani znaju da već decenijama prigradska naselja tokom leta, u vreme zalivanja bašta, imaju smanjen pritisak i ljudi imaju problema da se istuširaju i da koriste vodu za druge namene, negde između šest i deset časova uveče, tako da je to već neki pokazatelj”.

“Prognoze jesu takve da će biti sve veće potrebe i da se resursi moraju povećavati. Zabrinutost postoji, a kakva je dinamika, kakvi su planovi i kakve će investicije biti, to je za Vodovod i kanalizaciju kao preduzeće da postupi u skladu sa tim prognozama i planovima”, poručuje on.

Na pitanje, koliki je problem za vodosnabdevanje to što se trenutno radi na regeneraciji postojećih bunara, Rončević kaže da to jeste problem.

“Bunari jednostavno stare i oni moraju da se regenerišu i u to mora da se investira. Naravno, ako neki bunar isključite iz vodosnabdevanja, to je odmah manji kapacitet i potrebno je neko vreme da se sve to uradi. Samo korišćenje bunara pod maksimalnim kapacitetom ubrzava njihovo propadanje. Svaka regeneracija ne može da vrati nikad na 100 odsto kapaciteta”, ocenjuje on.

Podsetimo, iz “Vodovoda” su saopštili da su “zbog radova na regeneraciji bunara i dugotrajno niskog vodostaja Dunava, koji je izazvao smanjenje nivoa podzemnih voda, koje predstavljaju glavni izvor sirove vode, u toku privremeni poremećaji pritiska vode u vodovodnom sistemu”.

Navode da će se “promene pritiska dešavati u kasnim večernjim satima – od ponoći do 4 sata ujutru”.

“Tokom dana obezbedićemo normalan pritisak i dovoljne količine vode za sve korisnike”, kažu u tom preduzeću.

Oni takođe mole sve građane da racionalno troše vodu i time doprinesu stabilnosti vodosnabdevanja.

“Regeneracija bunara se sprovodi tokom zimskih meseci u okviru planskog unapređenja tehničkog sistema za preradu i distribuciju vode, a JKP ‘Vodovod i kanalizacija’ nastaviće sa revitalizacijom i ulaganjem u reni bunare u cilju daljeg unapređenja sistema vodosnabdevanja”, navode u “Vodovodu”.

Javno preduzeće već godinama unazad ulaže miliona dinara u obnovu bunara i povećanje kapaciteta.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva