Početna Gradske teme Dezobarijere za svaku stambenu zgradu u Novom Sadu

Dezobarijere za svaku stambenu zgradu u Novom Sadu

0

Grad Novi Sad je, po odluci Gradskog štaba za vanredne situacije, nabavio preko 4.000 dezobarijera koje će biti postavljene u svim ulazima stambenih zgrada na teritoriji grada. Nabavljena je i potrebna količina sredstava za dezinfekciju, a postavljanje dezobarijera počelo je danas.

Ovim su dodatno pojačane preventivne mere koje se sprovode u cilju zaštite zdravlja i života građana i sprečavanja širenja zaraze tokom pandemije korona virusa.

Prema navodima struke, dezobarijere predstavljaju prvu linija odbrane od ulaska zaraze u objekat, kao i njenog širenja sa objekta na objekat, a koriste se na ulazima u zatvorene prostore.

Naime, ekipe “Ciklonizacije”, uz podršku operativaca JKP “Stan” i JKP “Gradsko zelenilo”, zadužene su za postavljanje barijera u ulazima i njihovo inicijalno punjenje dezificijensom, a radiće sa maksimalnim kapacitetom, kako bi svi ulazi barijere dobili u što kraćem roku. Pre postavljanja barijere, ekipa će izvesti i tretman dezinfekcije ulaza zgrade, kao što je to i bio slučaj do sada.

Za brigu o dezobarijerama i njihovo održavanje u funkciji, prema preporuci Gradskog štaba za vanredne situacije, zaduženi su profesionalni upravnici stambenih zajednica i upravnici iz redova stanara. Njih će kontaktirati zaposleni u JKP “Parking servis”, JP SPC “Vojvodina” i drugih gradskih preduzeća, koji će im po dogovoru dostavljati potrebne količine dezificijensa za održavanje ovih dezobarijera, a upravnici će biti u obavezi da preuzmu preparate i da ih, prema priloženom uputstvu koriste, kako bi dezobarijere funkcionisale. Na mestu postavljanja dezobarijere biće istaknuta i uputstva.

Dezobarijera predstavlja plitku posudu sa upijajućim medijumom (sunđer) i rastvorom dezificijensa. Prema pravilima o postavljanju i korišćenju dezobarijere, prlikom ulaska/izlaska iz objekta stanari treba obućom da ugaze u dezobarijeru. Dezificijens u dezobarijeri potrebno je menjati ili dopunjavati u skladu sa frekventnošću ulazaka i izlazaka u i iz objekta. Ukoliko se dezificijens potroši, ili se razvodni usled atmosferskih padavina, medijum (sunđer) je potrebno odmah dopuniti.

Izvor: nvoisad.com
Foto: Pixabay