Početna Gradske teme Dragan Stanić dobitnik Povelje za humanost i nauku Srpskog nacionalnog savjeta Crne...

Dragan Stanić dobitnik Povelje za humanost i nauku Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore

0

Predsedniku Matice srpske prof. dr Draganu Staniću uručena je Povelja za humanost i nauku Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore “Slava Srbinu – Prof. dr Božidar Bojović” u nedelju, 1. decembra, u Beranama.

Komisija za dodelu nagrade odluku je donela jednoglasno, a povelju je uručio dr Momčilo Vuksanović, predsednik Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.

Opredijelili smo se za prof. dr Dragana Stanića, predsjednika Matice srpske, alijas Ivana Negrišorca, jednog od najistaknutijih savremenih srpskih pisaca i intelektualaca, zbog velikih zasluga za srpsku kulturu i književnost. Cjelokupno njegovo, obimno i žanrovski raznovrsno, djelo u znaku je borbe za integralizam srpskog naroda i njegove kulture. To je pokazao kao profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i u brojnim knjigama pjesama, proze, eseja, drama i književno-teorijskih studija.

Ono što Dragana Stanića prevashodno preporučuje za Povelju za humanost i nauku dr Božidar Bojović – Slava Srbinu je njegovo dubinsko tumačenje fenomena autošovinizma, koji je doživio kulminaciju u našem vremenu, u Crnoj Gori.

Jedinstven je primjer Ivana Negrišorca u srpskoj književnosti, koji se latio čudesnog poduhvata da, najprije kao pjesnik, u knjizi “Kamena čtenija”, a potom kao esejista, u knjigama “Istraga predaka” i „Njegoševski pokret otpora” (obje u izdanju Književne zadruge Srpskog narodnog vijeća) osvijetli složenu genezu istorijskih okolnosti i etnoinženjeringa u Crnoj Gori, koji je nad srpskim narodom sprovodila antisrpska vlast, kako ona izvorno komunistička, tako i njeni naslednici neokomunisti.

To je rezultiralo kolektivnom patologijom jednog dijela današnjih Crnogoraca, koji militantnim poricanjem svog srpskog identiteta pokušavaju da izgrade nekakvu montenegrinsku samobitnost.

Uprkos pronicljivim tumačenjima ovog fenomena Ivan Negrišorac na kraju svog obimnog i izuzetnog djela, “Istraga predaka”, u Napomeni, kaže da nije došao do valjanog odgovora na ovu zagonetku, jer: “Ovakav oblik autošovinizma i autodestruktivnog poriva nekih Crnogoraca u odnosu na celinu naroda iz kojeg su potekli, ostaće velika, čak najveća zagonetka, ne samo za sadašnje vreme nego i za mnoga vremena koja će tek doći. Takav oblik poricanja sopstvenog porekla i sopstvenih predaka ostaće u svetskim okvirima kao jedan od najčudnijih i najneobičnijih fenomena, a sasvim sigurno će poznavaoce prilika zadugo nagoniti na književna, umetnička i naučna istraživanja”, navodi se u obrazloženju komisije Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.

Izvor: rtv.rs
Foto: Društvo novosadskih književnika