Festival prava deteta zvanično počinje danas, 25. oktobra tematskim sastankom Novosadske mreže za decu čija gošća će biti profesorka dr Nirvana Pištoljević sa Kolumbija univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama i saradnica UNICEF-a, a tema sastanka biće “Pravo deteta na dostupnost kvalitetne podrške razvoju – značaj građenja sistema skrininga i rane intervencije“.
Kao poseban događaj koji se ove godine održava u okviru Festivala, 29. i 30. oktobra u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu, izdvajamo Međunarodnu naučno-stručnu konferenciju “Zaštita prava deteta – 30 godina od usvajanja konvencije o pravima deteta”.
Za mesec dana, 20. novembra, navršiće se 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta. Konvencija predstavlja prvi međunarodni dokument o zaštiti i unapređenju prava dece koji ima obavezujući karakter. Reč je o jednom od najvidljivijih, univerzalno prihvaćenih sporazuma o ljudskim pravima u kojem su deca po prvi put prepoznata kao nosioci svojih prava. Pored toga što predstavlja ugovor sa najviše ratifikacija, Konvencija je važna i zato što se njome detetu priznaju i građanska prava, poput prava na okupljanje, slobodno izražavanje mišljenja ili prava na učestvovanje u donošenju odluka koje ga se neposredno tiču.
U nameri da na najprikladniji način obeleži tridesetogodišnjicu usvajanja Konvencije o pravima deteta i sa željom da angažuje širu društvenu zajednicu i podseti društvo na odgovornost koju ima prema deci, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman, u saradnji sa Novosadskom mrežom za decu i lokalnim ombudsmanima sa teritorije Vojvodine organizuje Festival prava deteta.
Organizovanjem Festivala o pravima deteta Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman želi, najpre, da samoj deci pruži priliku da govore i informišu se o svojim pravima i društvu u kome žive, ali i da skrene pažnju javnosti na važnost prava deteta i značaj uzajamne saradnje i umreženosti državnih institucija, organizacija civilnog društva i celokupne zajednice u zaštiti, ostvarivanju i unapređivanju prava deteta. Osim u Novom Sadu, festivalske aktivnosti, u vidu radionica, izložbi, diskusija, okruglih stolova, predstava, časova građanskog vaspitanja, prezentacija istraživanja, filmskih projekcija, tribina i konferencija, odvijaće se i u Sremskim Karlovcima, Somboru, Kikindi, Srpskom Itebeju i Šidu. Teme obuhvaćene Festivalom biće, između ostalog, obezbeđivanje i unapređivanje kvalitetne podrške ranom razvoju, obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, participaciji dece, inkluziji, zaštiti deteta od nasilja, zabrana telesnog kažnjavanja, rad sa decom iz osetljivih društvenih grupa, vakcinacija, zaštita životne sredine.
Izvor: nsuzivo.rs/Ombudsman
Foto: Pixabay