Zbog izuzetno niskog nivo podzemnih i površinskih voda Novi Sad se poslednjih nekoliko meseci suočava sa otežanim vodosnabdevanjem, te su uvedene noćne restrikcije.
Kako bi se rešio taj problem stabilizacija i unapređenje vodovodnog sistema istaknut je kao jedan od najvažnijih prioriteta u ovoj godini. Do sada je završena regeneraciju dva bunara, od kojih drugi bunar, koji je trebalo da daje oko 70 litara u sekundi, proizvodi 104 litre u sekundi, što predstavlja značajno povećanje izdašnosti.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin je rekao da počinje regeneracija novog bunara, čime će grad dobiti dodatne kapacitete, te da očekuje da će restrikcije u snabdevanju vodom biti smanjene.
“Radimo na novim drenovima u starim bunarama, koji će obezbediti još veće kapacitete. Ovaj projekat ćemo završiti do kraja godine, a do tada ćemo gotovo biti potpuno nezavisni u vodosnabdevanju. Sledeće godine, kada završimo novi bunar na Petrovaradinskoj adi, imaćemo potpuno redovno vodosnabdevanje”, najavio je Mićin.
Kako je saopštilo novosadsko Javno komunalno preduzeće “Vodovod i kanalizacija” završena regeneracija bunara BHD 5 na izvorištu “Ratno ostrvo” čime je izdašnost povećana na 40 litara vode, i bunara BHD 10 na istom izvorištu, a do kraja aprila, kako si najavili, bi trebao biti regenerisan i bunar BHD 7 što će dodatno stabilizovati vodosnabdevanje. Tokom leta počeće utiskivanje drenova na bunaru BHD 3 na izvorištu “Štrand” i u planu je izgradnja novog bunara na izvorištu “Petrovaradinska ada”. U budžeta Grada Novog Sada, koji je nedavno Skupština usvojila, planirana su značajna ulaganja u vodosnabdevanje. Za realizaciju programa investicionih aktivnosti JKP “Vodovod i kanalizacija” planirano je ukupno 928, 6 miliona dinara i to za kapitalne subvencije 748,6 miliona, a za tekuće održavanje vodovoda i kanalizacije 180 miliona dinara.
U sklopu radova na vodovodu najviše novca, 374,6 miliona dinara, biće izdvojeno za projektovanje, građenje i rekonstrukciju mreže. Za izradu projektno tehničke dokumentacije magistralnog i sekundarnih vodovima od Bulevara Evrope do naselja Veternik namenjeno je 7,56 miliona dinara, a postupak javne nabavke sproveden prošle godine. Realizacijom projekta biće obezbeđeni uslovi za komunalno opremanje vodovodnom mrežom, magistralnim cevovodom i sekundarnim vodovima više planiranih objekata na prostoru od Donjeg Sajlova do Bulevara Evrope gde je predviđeno stanovanje za oko 50 hiljada građana. Za izgradnju magistralnog vodovoda u Ulici Dragoslava Srejovića u Veterniku, sa pratećim sekundarnim cevovodima (prva faza), izdvojeno je 50,7 miliona. Stanovnici tog dela prigradskog naselja snabdevaju se vodom preko nelegalne mreže, neadekvatnih profila, materijala i kvaliteta. Zbog toga u letnjim mesecima taj deo Veternika ima poteškoća sa vodosnabdevanjem i beleže se veliki gubici. Druga faza radova obuhvata izgradnju vodovodne mreže u dužini od 6.250 metara u 12 ulica. Prošle godine sproveden je postupak javne nabavke, a procenjena vrednost je bila 90 miliona dinara i delom se finansira iz kapitalnih subvencija Novog Sada u 2024. godini u iznosu od 39, 3 miliona dinara, a delom iz istih izvora u ovoj godini u iznosu od 50,7 miliona dinara, kao nastavak realizacije ugovorenih obaveza. Za izradu projektno tehničke dokumentacije magistralnog vodovoda u Ulici Dragoslava Srejovića sa sekundarnim cevovodima u Veternik unamenjeno je 1,2 miliona dinara. Za povezivanje naselja Begeč sa vodovodnim sistemom Novog Sada (četvrta faza) izdvojeno je gotovo 180 miliona. Investicija obuhvata izgradnju oko 7.000 metara dovodnika sa pratećim sekundarnim vodovima u dužini od oko 2.500 metara.
Deo dovodnika prolaziće kroz Novi Futog, koji je najudaljenija tačka vodovodnog sistema, a koji sa postojećeg dovodnika ne dobija dovoljnu količinu i pritisak vode što je naročito izraženo u letnjem periodu. Izgradnjom dovodnika za Begeč bi se stabilizovao sistem vodosnabdevanja Futoga, a Begeču bi bilo omogućeno priključenje na distrubutivni sistem Novog Sada i fabriku vode “Štrand”. Time bi sva novosadska prigradska naselja bila povezana u jedinstven sistem vodosnabdevanja. Ukupna procenjena vrednost je 250 miliona dinara i delom se finansira iz kapitalnih subvencija Grada u 2024. godini , i to u iznosu od 70, 8 miliona dinara a delom iz istih izvora u 2025. godini u planiranom iznosu od 179, 2 miliona dinara, kao nastavak realizacije ugovorenih obaveza. Za rekonstrukciju i izgradnju vodovodne mreže u naselju Sadovi, u Petrovaradinu, namenjeno je više od 70 miliona dinara. U prethodnim godinama to naselje se značajno proširilo, a u jednom delu je izgrađena nelegalana vodovodna mreža zbog čega se beleže veliki gu gubici na sistemu vodosnabdevnja. Kako bi se to rešilo u planu je izgradnja još oko 4.500 metara vodovodne mreže. Ukupna procenjena vrednost je 110 miliona dinara i delom se finansira iz kapitalnih subvencija Grada u 2024. godini (39,6 miliona dinara), u ovoj godini u iznosu od 70,4 milona dinara. Za rekonstrukciju vodovodne mreže na Podbari (druga b faza), u sklopu uređenja Almaškog kraja, izdvojeno je 65, 6 miliona dinara. Obnova vodovodne mreže na Podbari je u vezi je sa projektom uređenja Almaškog kraja i sa rekonstrukcijom kanalizacione mreže, koja će biti realizovana kroz projekat “Čista Srbija”. Prateći te radove “Vodovod” će sinhronizovano rekonstruisati vodovodnu mrežu.
Prečistači u Rumenci i Begeču
Prema programu uređivanja građevinskog zemljišta za ovu godinu 32 miliona dinara biće namenjeno za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Begeču. Da bi se uradila primopredaja postrojenja JKP “Vodovod i kanalizacija”, potrebno je sanirati i popraviti opremu, nakon čega će se stećі uslovi za puštanje ovog postrojenja u rad.
Izgradnja prečistača otpadnih voda u Rumenki značajno bi trebalo da doprinese zaštiti životne sredine kao i poboljšanju uslova života građana. Izgradnja ovog postrojenja predstavlja preduslov za izgradnju kanalizacione mreže i priključenje pojedinačnih korisnika na sistem kanalizacije. Radovi su završeni prošle godine, a 6,5 miliona dinara je planirano za isplatu okončane situacije nakon završetka probnog rada. Za isplatu preostalih obaveza za projektno-tehničku dokumentaciju kanalizaciju otpadnih voda u više ulica u Veternik i realizaciju ugovorenih radova za izgradnju nedostajuće kanalizacione mreže u Ulici Pavla Julinca u Veterniku izdvojeno je više od 3,6 miliona dinara.
U sklopu radova na izvorištima, za koja je ukupno planirano 274 miliona dinara, najviše novca, 110 miliona dinara, je izdvojeno za sanaciju bunara BHD 3 na izvorištu “Štrand”, sa utiskivanjem novih drenova. Vodozahvatni objekti na izvorištu “Štrand” izgrađeni su tokom šezdesetih godina prošlog veka, a zbog starosti i agresivne podzemne vode propali su drenovi i urušili, te bunar nije u eksploataciji. Utiskivanjem novih drenova bi izdašnost bunara bila između 80 i 100 litara po sekundi. Za hidrogeološka istraživanja sa izgradnjom probno-eksploatacionog bunara sa horizontalnim drenovima (BHD 4) na izvorištu “Petrovaradinska ada” obezbeđeno je 80 miliona dinara. Potrebno je izgraditi nove bunare sa horizontalnim drenovima, umesto postojećih bušenih bunara, koji su izgrađeni osamdesetih godina prošlog veka kao privremeno rešenje. Oni su dotrajali i nekoliko ih je van upotrebe, a bunari koji su u eksploataciji rade sa minimalnim kapacitetom (manje od 10 litara po sekundi). Novi bunar bi davao od oko 80 do 100 litara po sekundi sirove podzemne vode.
Procenjena vrednost ove kapitalne investicije iznosi 220 miliona dinara i delom će biti finansirano iz kapitalnih subvencija Grada u ovoj godini (80 miliona dinara), a delom iz istih izvora u 2026. godini (140 miliona dinara). U planu je i sanacija bunara BHD Z na izvorištu “Ratno ostrvo”, utiskivanjem novih drenova, za šta će biti potrebno izdvojiti 55 miliona dinara. Na tom mestu vodozahvatni objekti su izgrađeni tokom devedesetih godina prošlog veka, kada je bila otežana nabavka kvalitetnih materijala. Zbog agresivne podzemne vode i zbog lošeg kvaliteta korišćenog čelika, došlo je do ubrzanog propadanja drenova pa je otežano njihovo čišćenje. Utiskivanjem novih drenova na postojećim BHD bunarima novom metodom dobila bi se dugoročna izdašnost bunara od oko 80 do 100 litara po sekundi (trenutno je manja od 60 litara po sekundi). Biće rekonstruisana hidromašinske i elektro opreme i konstruktivnih elemenata bunara BHD Z na izvorištu “Štrand”, za koje je najpre neophodno izradi projektnu dokumentaciju, što će ukupno koštati 29 miliona dinara.
Kada je reč o pogonima za preradu vode u planu su radovi i na postrojenju za preradu vode “Štrand” i to sanacija granulisanog aktivnog uglja na filterskim poljima, u dograđenom postrojenju, jedinom u okviru novosadskog vodovodnog sistema na kojem se tretira sirova podzemna vode kako bi bila za piće. Taj posao je potrebno obaviti jer tokom redovne eksploatacije, dolazi do postepenog zasićenja filterske ispune, čime se smanjuje efikasnost pročišćavanja vode. Investicijom planirana je realizaщja druge faze radova, u iznosu od 87,5 miliona dinara, kao nastavak realizacije ugovorenih obaveza.
U sklopu ulaganja u kanalizaciju iznosu od 12, 5 miliona dinara namenjen je za izradu projektno tehničke dokumentacije kolektora otpadnih voda sa pratećom sekundarnom kanalizacijom duž Bulevara Evrope do Veternika. Time će biti obezbeđeni uslovi za komunalno opremanje kanalizacijom otpadnih voda, glavnog kolektora i sekundarnih vodova za više planiranih objekata na prostoru od Donjeg Sajlova do Bulevara Evrope.
Nastavak započetih i novi projekti
Prema planu investicija koji je naveden u programu poslovanja JKP “Vodovodi i kanalizacija” u ovoj godini Preduzeće namerava investiciono ulaganje u nastavke započetih radova u visini od 590,7 miliona dinara od čega 116 miliona dinara sopstvenih sredstava, a 474, 6 miliona dinara iz kapitalnih subvencija iz budžeta Grada. Kako je navedeno u vodovodni sistem biće uloženo ukupno 508, 6 miliona dinara (iz sopstvenih sredstava 46, 5, a iz budžeta Grada 462,1 miliona dinara), u sistem za odvođenje otpadnih voda 80,2 miliona dinara (iz budžeta Novog Sada 12, 5 miliona, a iz sopstvenih sredstava 67,7 miliona dinara.
U nove investicije preduzeće će uložiti 437, 2 miliona dinara, od čega će 274 miliona dinara biti iz kapitalnih subvencija. Iznos od 163,2 miliona dinara novih investicija finansiraće iz sopstvenih sredstava. U vodovodni sistem biće uloženo 369 miliona dinara, u sistem za odvođenje otpadnih voda iz sopstvenih sredstava 63,1 milion dinara.
Izvor: Dnevnik.rs, rtv.rs
Foto: Grad Novi Sad