Tim profesora sa Fakulteta tehničnih nauka i njihovih spoljnih saradnika, svojom idejom, odnosno startap projektom, plasirao se među devet najboljih, na nedavno održanom takmičenju startap projekata u Italiji. Reč je o inovativnoj tehnologiji, prototipu Reen-act aplikacije, koja omogućava mašinama da ocene glumačke sposobnosti ljudi.
Na takmičenju u Trentu, koje je organizovala jedna velika medijska kuća u Italiji, učestvovalo je 100 timova iz 14 zemalja sveta. Među njima je trojica profesora sa Fakulteta tehničkih nauka i njihovi saradnici, koji su tada predstavili ideju po kojoj bi se, uz pomoć računara i veštačke inteligencije, bolje razumele ljudske misli i osećanja.
– Prva primena jeste bila da pomognemo glumcima, da bolje razumeju svoje idole i da bolje nauče da glume. Sledeća primena koju razvijamo jeste da pomognemo studentima i profesorima da bolje prenesu svoje znanje, u okviru ovih novih platformi za onlajn učenje, kao što je Tims ili Zoom, na taj način što ćemo pratiti koliko su studenti aktivni, tj. koliko učestvuju u komunikaciji -, kaže Srđan Vukmirović, profesor na Fakultetu tehničkih nauka, Novi Sad.
– Cela suština ove aplikacije je da oceni koliko korisnici dobro odglume neku poznatu ili popularnu scenu iz neke serije ili filma, i da im na jedan automatski način prikaže koliko su oni to dobro uradili u odnosu na original -, kaže Milan Mirković, vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka, Novi Sad.
Tim koji čine profesori Dubravko Ćulibrk, Srđan Vukmirović i Milan Mirković sa saradnicima, nastojaće da u budućnosti u potpunosti primene ideju, za šta im je, kako navode, trenutno najpotrebnija i finansijska podrška fondova i države.
Izvor: rtv.rs
Foto: Pixabay