Posle izlivanja oko 35.000 litara sirove nafte u Dunav iz broda kod Čelareva, nadležne službe rade na sanaciji naftne mrlje, a po nalogu “Gradsko zelenilo” u Novom Sadu strogo je zabranilo kupanje.
Zajedničkim snagama Javna vodoprivredna preduzeća “Vode Vojvodine” i “Srbija Vode” zajedničkim snagama pokušavaju da saniraju naftne mrlje, koje su uzrok izlivanja nafte iz bugarskog broda “Jambo 3” koji je bio usidren kod Čelareva.
“Naše službe prate sam tok i brzinu širenja te naftne mrlje dok stručne službe ‘Srbijavoda’ šire mrežu i pokušavaju na taj način da skinu površinski sloj nafte i da propuste ostatak čiste vode, a taj deo nafte da se skupi i odloži na za to određeno mesto”, saopštio je Jovan Vignjević, rukovodilac službe za za zaštitu vode u JVP “Vode Vojvodine”.
“Vode Vojvodine” su izašle na teren po prijavi pokrajinske inspekcije koja potvrđuje da za sada izlivanje sirove nafte nije uticalo na biljni i životinjski svet Dunava.
“U ovom momentu je sreća da je Dunav poprilično visok, da će doći do razređenja, u kontaktu sa upravljačem JVP “Vode Vojvodine” još uvek nemamo podatak i nije primećeno nikakvo uginuće ribe”, rekao je Nemanja Ivanović, pomoćnik pokrajinskog sekretara za vodoprivredu, zadužen za inspekcijske poslove.
Mesta panici, kada je pijaća voda u pitanju, nema i to potvrđuju i u Gradskom veću za zaštitu životne sredine.
“Ono što mi sada trenutno pouzdano znamo jeste da je naftna mrlja prošla Novi Sad, ali bez obzira na to važno je da građani u narednom periodu ne koriste reku Dunav za sportsko-rekreativne sadržaje, pre svega dok se ne urade detaljne analize i ne vidimo šta se zapravo rastvorilo u vodi, odnosno koji je kvalitet vode”, rekla je Mira Radenović, članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine.
Izveštaji inspekcijskih organa odrađeni na brodu prosleđeni su tužilaštvu radi dalje analize. Uzorci vode uzeti su sa šest tačaka uzvodno u neposrednoj blizini broda koji je ispustio naftu i nizvodno kod Sremske Kamenice, kako bi se utvrdilo prisustvo bilo kakvih minarnih ulja. Zavod za Javno zdravlje obrađivaće uzorke o kvalitetu vode o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.
Rukovodilac službe za zaštitu voda “Voda Vojvodine” Jovan Vignjević izjavio je danas da je Javno vodoprivredno preduzeće “Srbijavode”, u saradnji sa tim preduzećem, organizovalo praćenje naftne mrlje koja se izlila u Dunav i sprečavanje njenog daljeg širenja, kao i da ne očekuje veće ekološke posledice.
“Srbijavode sinoć je razvukla mrežu kod Batajnice i ostavila je tokom noći kako bi ta mrlja došla Dunavom do tog mesta i bila prikupljena sa površine Dunava. Uzeti su uzorci sa dva lokaliteta kod samog broda i u Sremskoj Kamenici, kod Novog Sada. Nakon toga ćemo identifikovati količinu zagađenja. Međutim, u tom momentu kada smo uzimali uzorak, mrlja je već bila otišla”, rekao je Vignjević.
Dodao je da ćemo u narednim danima videti kakve će biti analize same površinske vode i koja je to količina zagađenja.
“U ovom trenutku, možemo da kažemo da ne očekujemo bitnije ekološke posledice i probleme po zdravlje ljudi i živog sveta u vodi i okolini. Brod neće nastaviti sa plovidbom, već će biti usidren u Bačkoj Palanci, gde će dalje druge službe koje su nadležne za nadzore da obave svoje uviđaje i tek nakon toga ćemo videti ko će biti kažnjen, što je veoma bitno”, rekao je Vignjević.
Istakao je da bi više voleo da utičemo da se spreče takve stvari, ali kada su se već dogodile, neko mora da bude kažnjen.
“Procedura je bila da smo po prijavi pokrajinske vodne inspekcije izašli na teren, otišli smo u Čelarevo u prisustvu policije, ukrcali smo se na taj brod i tu su dve nadležne inspekcije i policijska uprava za privredni kriminal izvršile nadzor, napravili svoje zapisnike, obavestili tužioca koji će dalje postupati po tim informacijama”, naveo je Vignjević.
Dodao je da su na terenu bile angažovane stručne službe vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine”, vodna inspekcija, inspekcija za bezbednost plovidbe, pripadnici policijske uprave za borbu protiv privrednog kriminala u Beogradu, pa čak i Vojska Srbije koja je pomagala u organizaciji oko širenja mreže.
Ministarstvo zaštite životne sredine: Nema uginuća riba, u toku je laboratorijska analiza vode
Inspekcija Ministarstva zaštite životne sredine, zajedno sa nadležnim inspektorima i službama, ponovo je bila na terenu povodom akcidenta koji se dogodio, kada se oko 30.000 litara nafte izlilo u Dunav, kod Čelareva, iz broda koja plovi pod bugarskom zastavom, navodi se u saopštenju Ministarstva za zaštitu životne sredine.
U toku je laboratorijska analiza vode sa više lokaliteta na Dunavu koju radi Agencija za zaštitu životne sredine i prvi rezultati biće poznati u toku dana.
Tokom uzorkovanja nije uočena promena organoleptičkih osobina vode (vidljive otpadne materije, miris i boja vode).
Uzorci su dopremljeni u laboratoriju da bi se odredilo prisustvo naftnih ugljovodonika.
U zavisnosti od dobijenih rezultata, pristupiće se daljoj analizi ostalih fizičko-hemijskih parametara.
Prema izveštajima sa terena, uginuće ribe nije zabeleženo, a kod Batajnice je razvučena i mreža kako bi naftna mrlja bila prikupljena sa površine Dunava.
Izvor: rtv.rs, tanjug.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay