Do kraja godine moglo bi se naći dugoočekivano rešenje za zgradu Radničkog univerziteta, rekao je gradonačelnik Miloš Vučević, gostujući na RTV-u
“Očekujem da ćemo do kraja godine imati konačno rešenje za zgradu Radničkog univerziteta, kako bi već 2020. godine mogli da počnu radovi”, kaže gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević, odgovarajući na pitanje zašto ni 19 godina nakon požara, gradske vlasti nisu uspele da pronađu rešenje za zgradu Radničkog univerziteta.
Gostujući u emisiji “Grad i mi”, gradonačelnik Novog Sada objasnio je da je vlast koju on predvodi prva koja je, nakon požara 6. aprila 2000. godine, uspela da pomeri problem sa mrtve tačke i to tako što su konačno rešeni imovinsko – pravni odnosi, i izgorela zgrada je sada u vlasništvu Grada Novog Sada.
“Pripremamo projektno-tehničku dokumentaciju, i angažovan je konsultant koji će dati predloge za tri moguće solucije: da grad investira, da se ide u partnerski odnos sa potencijalnim partnerom, ili da se ide na komercijalnu prodaju. U međuvremenu smo dobili i ponude i predloge od IT kompanija iz države i inostranstva, koje su zainteresovane da kupe zgradu i naprave tu jedan IT centar,” otkriva gradonačelnik Novog Sada.
Upitan zašto je moralo da se čeka, i ko je odgovoran za to što 19 godina ništa nije urađeno, gradonačelnik odgovara:
“Nije to samo pitanje materijalne štete. U tom požaru je izgubljen jedan ljudski život i više ljudi je povređeno. Dok mi nismo preuzeli upravljanje gradom, niko nikakvu viziju nije imao u vezi sa radničkim, a posebno ne da tamo bude IT centar. Nisam ja istražni organ da pitam šta je bilo sa parama od osiguranja i reosiguranja zgrade. Kako te pare nisu upotrebljene za rekonstrukciju zgrade? To je pitanje za neke druge koji su tada bili na vlasti. Gde su pare od osiguranja zgrade?”
Vučević kaže, da iako je mnogima sada teško da zamisle, jer godinama gledaju ostatke zgrade uništene požarem, na tom mestu uskoro će nići novi simbol oporavka Novog Sada.
“Nešto što je bio poraz, pretvorićemo u pobedu i razvoj Novog Sada, i označiti jedno novo vreme, koje treba da odiše realnim, odmerenim optimizmom, ali i poslati poruku ljudima da se stvari mogu menjati na bolje”, dodaje on.
Dobar pokazatelj i smer kretanja, odnosno, putokaz u daljem razvoju i borbi za grad Novi Sad, gradonačelnik vidi u podacima o povećanju broja zaposlenih oko 7.300 i broja noćenja za 85.000, za godinu dana. On kaže da turizam ostvaruje najveći progres, ali ima tu još prostora za napredak, i očekuje da će ove godine biti pola miliona turista.
Govoreći o planovima za “Spens”, s obzirom na to da se niko nije javio na neobavezujuću javnu ponudu, koju je grad raspisao prošle godine, Vučević kaže:
“Nisam ni bio preterani optimista, ali to nam je učinilo sliku jasnijom. Na Skupštini grada su donete odluke u vezi sa novim programom konsolidacije “Spens”-a. Dugovanja preduzeća su najmanja u poslednjih 15 godina, i danas može lakše da diše, da nema taj teret dugova. Ideja je da objekat modernizujemo, da se smanje trošenje grejanja, struje, vode, da ga učinimo atraktivnijim. Energetska efikasnost je prva tema, ima tu raznih ideja koje bi dovele do smanjenja troškova. Takođe, ako bude neiznajmljenog prostora, razmišljamo da taj deo pretvorimo u obdanište, i da se upotrebi za novi vid biznis inkubatora, za start-apove, da unesemo jednu novu energiju na “Spens”-u. Možda i izgradnja hotela, dodatnih sadržaja na bazenu… drugačija koncepcija korišćenja prostora”, otkriva Vučević.
Izvor: RTV
Foto: PrintScreen/YouTube