Od pokretanja probne proizvodnje krajem aprila, do danas, broj stalno zaposlenih u novosadskom pogonu američke kompanije “Lir” gotovo je utrostručen. Probna proizvodnja u iznajmljenom prostoru od oko 7.000 metara kvadratnih u Luci “Novi Sad” je, naime, započeta sa 120 ljudi, a danas ih je već više od 300.
– Zaključno sa 8. junom zaposleno je više od 300 ljudi svih nivoa stručnosti i radnog iskustva, a konkurs za nove radnike je stalno otvoren – potvrđuju za “Novosti” u takođe američkoj kompaniji “Menpauer” koja za “Lir” obezbeđuje ljudske resurse i na srpskom tržištu.
“Lir” traži radnike svih obrazovnih profila od od II do VII stepena stručne spreme. Najveći deo čine operateri, odnosno radnici u neposrednoj proizvodnji elektronskih sistema za auto-industriju, ali je, naglašavaju u “Menpaueru”, mogućnost napredovanja takođe stalno otvorena.
– Najposvećeniji pojedinci koji su počeli na poziciji operatera već su obučeni i unapređeni za više pozicije i odgovornosti – kažu u toj kompaniji.
Paralelno sa probnom proizvodnjom u Luci “Novi Sad”, u Radnoj zoni Sever 4 je u punom jeku i gradnja nove proizvodne hale u koju bi “Lir” trebalo da se preseli najkasnije do 1. novembra ove godine.
– Očekujemo da će nova hala biti potpuno završena već početkom oktobra, da bi do početka novembra bila ishodovana i upotrebna dozvola i sva druga neophodna dokumenta i omogućeno da proizvodnja u njoj, u skladu sa ugovorom potpisanim sa “Lirom”, počne i proizvodnja – potvrđuju u Zavodu za izgradnju grada Novog Sada.
Reč je, inače, o objektu od ukupno 28.500 metara kvadratnih koji će biti u vlasništvu Grada, a “Lir” će ga iznajmljivati po ceni od 2,5 evra po kvadratu. Već do kraja ove godine, tu bi trebalo da radi oko 800 ljudi, a konačan broj zaposlenih od 2.500 trebalo bi da bude dostignut tokom 2017.
FABRIKE U 35 ZEMALJA
Sedište “Lira” je američki grad Detroit, ali ta kompanija ima preko 200 fabrika u 35 zemalja širom sveta. Ukupan broj zaposlenih, uključujući i ove u Novom Sadu, premašuje 135.000, a elektronski sistemi koje oni proizvode isporučuju se najpoznatijim proizvođačima automobila poput “Mercedesa”, BMV ili “Jaguara”.
Izvor: Novosti
Foto: Logo