Mesec dana nakon prvog, Pokrajinska vlada pripremila je drugi rebalans budžeta AP Vojvodine, koji će uskoro biti na usvajanju u Skupštini APV.
Drugim rebalansom budžet se povećava za 6,2 milijarde dinara u odnosu na prethodni rebalans i iznosiće 122,9 milijardi dinara.
Kako je poručeno sa jučerašnje sednice Pokrajinske vlade, na kojoj je predlog rebalansa usvojen, razlog za isti je dobra naplata poreza na dobit, zbog koje se pojavila potreba da Pokrajina taj novac stavi na raspolaganje.
Drugim rebalansom raste kapitalni deo namenjen investicijama, kao i ukupan fiskalni deficit.
Pola milijarde dinara biće usmereno gradovima i opštinama za saniranje posledica nevremena – Gradu Novom Sadu 250 miliona, Opštini Bačka Palanka 100 miliona, dok je po 50 miliona dinara pomoći izdvojeno za Sremsku Mitrovicu, Šid i Rumu, navodi se nakon sednice Pokrajinske vlade.
Obezbeđen je i novac za saniranje štete koja je tokom vremena nastala na objektima visokoobrazovnih ustanova. Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu biće usmereno 14,4 miliona dinara, Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače i poslovne informatičare “Sirmijum” u Sremskoj Mitrovici osam miliona dinara, a za saniranje štete na objektu Naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu planirano je 4,7 miliona dinara.
Za oblast zdravstva planira se dodatnih 1,65 milijardi dinara i to za: opremanje Kamenice 3 s PET centrom – 1,2 milijarde dinara, nabavku medicinske i nemedicinske opreme za Kliniku za kardiovaskularnu hirurgiju, magnetne rezonance za Opštu bolnicu u Subotici, a povećana su i kapitalna ulaganja u razvoj kvaliteta i dostupnosti zdravstvene zaštite.
Inače, za opremanje Kamenice 3 je i prethodnim rebalansom izdvojen novac i to čak 700 miliona dinara. Izdvojeno je i dodatnih 66 miliona dinara za, kako je objašnjeno, radove na izgradnji Kamenice 3.
Direkciji za robne rezerve AP Vojvodine opredeljeno je 100 miliona dinara za nabavku građevinskog materijala i agregata za struju za hitnu nabavku u uslovima vanrednih situacija.
Povećani su i podsticaji u privredi za nabavku nove opreme i za jačanje garantnog potencijala Garancijskog fonda. Novac je planiran i za jačanje kapaciteta malih i srednjih preduzeća, socijalnog preduzetništva i poslovnih inkubatora.
U oblasti poljoprivrede i vodoprivrede dodatnih 450 miliona dinara izdvojeno je za uređenje i održavanje kanalske mreže hidrosistema Dunav–Tisa–Dunav, povećanje kapaciteta za navodnjavanje i za uklanjanje divljih deponija sa poljoprivrednog zemljišta.
Dodatnih 405 miliona dinara opredeljeno je za modernizaciju infrastrukture i unapređenje programa usluga koje pružaju ustanove socijalne zaštite.
U oblasti saobraćaja biće podržana izrada projektno-tehničke dokumentacije za saobraćajnu infrastrukturu – obilaznica na trasi autoput e-75-petlja Sever – Novi Sad – Veternik – Futog – Begeč – Gložan – Čelarevo – Bačka Palanka i državni put IIa reda broj 102 – od buduće obilaznice oko Temerina do Bečeja.
Obezbeđen je i novac za projektovanje i uređenje zona škola i zona usporenog saobraćaja, rekonstrukciju saobraćajne infrastrukture i pešačkih i biciklističkih staza, kao i za formiranje katastra puteva drugog reda.
Više novca izdvojeno je i za razvoj turizma kroz subvencije preduzećima, ukupno 195 miliona dinara. Planirano je i 170 miliona dinara za sanaciju, rekonstrukciju i opremanje Informacionog centra na Iriškom vencu.
Planirana su i dodatna ulaganja u opremanje sportskih objekata, fiskulturnih sala i trenažnih centara, zatim za projekte razvoja sporta i sportskih klubova koji se takmiče u najvišim sportskim rangovima, kao i za projekte omladinske politike.
U oblasti kulture i zaštite kulturnog nasleđa biće finansirani radovi na hidroizolaciji i klimatizaciji Arhiva Vojvodine, zatim završetak radova na potkovičastoj kuli Vršačke kule. Obezbećen je i novac za obnovu krova i fasade na objektu Srpske pravoslavne crkve u Loku i krova na crkvi Svetog Luke u Kupinovu.
Dodatna sredstva planirana su i za podršku ustanovama visokog obrazovanja i studentskog standarda, kao i za i unapređenje bezbednosti učenika u osnovnim i srednjim školama.
Biće podržani i projekti u oblastima zaštite životne sredine, urbanističkog planiranja, razvoja i modernizacije komunalne infrastrukture, poručeno je nakon jučerašnje sednice Pokrajinske vlade.
Inače, ubiranje sredstava od naplate poreza najčešći je razlog za rebalans pokrajinskog budžeta.
Izvor: 021.rs
Foto: Pokrajinska vlada