Nabavka i postavljanje urbanog mobilijara, tačnije 1.000 klupa i isto toliko kanti za otpatke, koštaće Grad 192 miliona dinara s PDV-om, a nadležni u Upravi za građevinsko zemljište i investicije odlučili su da ugovor dodele beočinskom preduzeću “Mil gradnja – 1991”, koje je na tenderu učestvovalo s novosadskom firmom “CHW Instal”.
Nova oprema bi trebalo da bude isporučena i montirana za tri meseca, tačnije 90 kalendarskih dana od uvođenja odabranog dobavljača u posao.
Klupe i korpe za otpatke će, kako je objašnjeno, biti postavljene na mestima gde takva oprema nedostaje, ali i tamo gde je urbani mobilijar oštećen.
“Javne površine treba da predstavljaju mesta okupljanja, susreta i interakcije građana. Da bi se to ostvarilo, potrebno im je dodeliti dodatne sadržaje i oplemeniti ih posebnim ili ’drugačijim’ parternim uređenjem i urbanim mobilijarom. Aktiviranje i oživljavanje javnih gradskih prostora – ’malih urbanih celina’ obogaćuje život stanovnika. Vandalizam je problem koji se javlja u mnogim gradovima i opštinama, a to uključuje lomljenje, uništavanje klupa i korpi za otpad, kao i uništavanje drugih urbanih elemenata. Takav vandalizam iziskuje velike troškove za lokalne vlasti, koje su odgovorne za održavanje tih elemenata, a utiče i na vizuelni identitet grada, bezbednost i percepciju sigurnosti”, objasnili su nadležni u tehničkom opisu javne nabavke.
Iz Gradske uprave očekuju da će ovo ulaganje poboljšati vizuelni indetitet Novog Sada i stvoriti utisak o uređenosti, te napominju da opremanje prostora klupama i korpama doprinosi stvaranju ugodnijeg i funkcionalnijeg prostora, koji će podstaći odmor, druženje, aktivnosti na otvorenom i estetsko uživanje u okolini.
U dokumentaciji javne nabavke nije precizirano u kojim će kvartovima novi mobilijar biti montiran, niti kako će on izgledati. Doduše, u tehničkom opisu je navedeno da bi noseći elementi klupa trebalo da budu čelični, a naslon i sedište od četinara, otpornog na atmosferske uticaje, dok će kante za otpatke biti čelične.
Učestali vandalizam
Uništavanje, lomljenje urbanog mobilijara sve je učestalija pojava u društvu i dešava se u gotovo svim delovima grada, ali su uzroci oštećenja različiti. Primera radi, krajem marta vandali, “dovitljivi preduzetnici”, u toku noći su isekli metalne delove sa 12 klupa na Keju kod Univerzitetskog parka. Osim toga, svojevremeno su na Bulevaru Mihajla Pupina drveni delovi sa klupa misteriozno nestali. Od bahatosti pojedinaca nisu pošteđene ni ljuljaške i klackalice na dečjim igralištima, a dešavalo se da se kontejnerima i korpama za otpatke izgubi svaki trag ili da pak budu izudarani, polomljeni i zapaljeni.
Izvor: dnevnik.rs/J. Vukašinović
Foto: Ilustracija/Pixabay