U utorak je u Novom Sadu u Amfiteatru Naučno-tehnološkog parka Novi Sad održana konferencija o inovacijama u oblasti održive energije u eri dekarbonizacije i zelenog vodonika u organizaciji kompanije Color Media Events i u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije. Ispred kompanije Color Media Events moderator konferencije je bio Žikica Milošević koji je otvorio konferenciju i predstavio publici učesnike panela.
Pozdravne govore na početku konferencije su održali potpredsednik Skupštine AP Vojvodine Boris Novaković koji je istakao da budućnost očuvanja životne sredine zavisi od generacija koje dolaze.
“Potrebno je da svi od lokalnih vlasti do međunarodnih partnera zajedno radimo na održivim energetskim rešenjima. Kroz međunarodnu saradnju možemo postići dugoročne ciljeve u oblasti energetske efikasnosti i učiniti Vojvodinu regijom koja je ekološki popularna”, istakao je Novaković.
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam AP Vojvodine dr Nenad Ivanišević pozdravio je prisutne goste i paneliste i izjavio da će Vojvodina biti prva regija na Balkanu koja će omogućiti bespovratna sredstva od 1.000.000 dinara za kupovinu električnih ili hibridnih automobila nakon usvajanja pokrajinskog budžeta 17. decembra.
“Oni koji se bave turizmom mogu da računaju na do 2.500.000 dinara bespovratnih sredstava za kupovinu električnog ili hibridnog automobila. Ideja jeste da pomognemo ljudima koji žele da se uključe u korišćenje alternativnih izvora energije kao što je sunčeva energija da mogu da računaju na apsolutnu podršku pokrajinske vlade”, istakao je Ivanišević.
Ambasadorka Kraljevine Švedske u Republici Srbiji nj.e. Charlote Sammelin obratila se svim prisutnima i govorila o značaju diplomatskih odnosa Republike Srbije i Kraljevine Švedske i o međunarodnoj saradnji u oblasti održive energije između ove dve zemlje.
“Iskoristila bih priliku da kažem nekoliko reči o Švedskoj i Srbiji. Za tri godine proslavljamo 110 godina diplomatskih odnosa tako da imamo dugi i prijateljski odnos i to se ogleda u srpskoj dijaspori u Švedskoj gde živi oko 1080 Srba. Takođe je važno naglasiti značaj ekonomske saradnje jer imamo oko 200 kompanija u Srbiji koje donose inovacije i kreiraju održive prakse i fokusirane su na lokalni ekonomski razvoj”, istakla je nj. e. ambasadorka Sammelin.
Zatim je usledila panel diskusija sa učesnicima sa ekspertizom iz oblasti održivih izvora energije koju su činili:
Jasmina Grbović Novaković, direktorka Centra izuzetnih vrednosti za vodoničnu energetiku i obnovljive izvore energije Instituta za nuklearne nauke “Vinča”
Slobodan Cvetković, rukovodilac Centra za ekologiju i tehnoekonomiku Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Ivan Pantelić, director Agencije za energetiku Grada Novog Sada
Miljan Radunović, inženjer rešenja Centra za kompetencije za industrijska rešenja Simens Energy
Bojan Erak, Intesa Leasing
Filip Marković, Kfw Development Bank
Fokus panela koji je sa panelistima vodio moderator Žikica Milošević bio je na temu značaja i dobijanja belog vodonika iz obnovljivih izvora energije gde je najaktivnija bila panelistkinja Jasmina Grbović Novaković ispred Instituta nuklearnih nauka “Vinča”.
“Poslednje dve-tri godine rade se intezivna geološka istraživanja gde je dokazano da na određenim geološkim stenama dolazi do proizvodnje vodonične energije. Što se tiče Srbije, pre godinu dana Institut “Vinča” zajedno sa Geološkim fakultetom se saglasio da nam je cilj da istražimo kapacitete za istraživanje belog vodonika u Srbiji. Ono što je bitno za belii vodonik je da za korišćenje tog vodonika nema potrebe za njegovom proizvodnjom”, istakla je Grbović Novaković.
Izvor: NS Hronika
Foto: Mladen Sekulić