U Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu održana je panel – diskusija pod nazivom “Budućnost nauke”, koju je organizovala fondacija “Za srpski narod i državu”. Panelisti su razgovarali o izazovima i ograničenjima korišćenja veštačke inteligencije u domaćem obrazovanju, građevinarstvu i mnogim drugim oblastima.
“Bitno je da se o ovoj temi razgovara iz različitih uglova, ne samo od nas koji smo u procesu obrazovanja i nauke već i naših studenata koji treba sutra da razvijaju i nose ovu oblast, ali isto tako i opšteg društva i građana koji treba da budu informisani o ovoj temi da bi mogli da joj pristupe na pravi način”, rekao je prof. dr Boris Dumnić, dekan FTN-a.
“Ono što je naša direktna tema jeste da razmotrimo koliko će revolucionarno da se promene metode rada, organizacija rada, način vrednovanja znanja učenika i studenata kada se koristi veštačka inteligencija”, izjavio je prof. dr Danimir Mandi.
Veštačka inteligencija je ušla na “velika vrata” i u oblast građevinarstva i infrastrukture.
“Ako pogledate, recimo, upravljanje auto-putevima, mi smo počeli sa Milošom Velikim i Moravskim koridorom, sada radimo projekte za pametne auto-puteve. Do 2030. godine u EU se neće proizvoditi vozila koja ne komuniciraju samostalno sa auto-putevima, da će sami čitati saobraćajne znake, da će reagovati na ono što se dešava na auto-putu”, rekao je ministar Goran Vesić.
3D štampa je do pre godinu dana u našoj zemlji bila gotovo nepoznata, a danas se veliki broj zgrada projektuje na taj način. Veštačka inteligencija će, kako je dodao ministar Vesić, omogućiti smanjenje troškova, brži rad i redukciju grešaka, što će doprineti bržem odvijanju procesa.
Izvor: rtv.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay