U Novom Sadu održana je radionica o načinu kako smanjiti rizik od prirodnih nepogoda. Projekat je prvi put realizovan u Novom Sadu, a podržan je od strane Pokrajisnkog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Pokrajinskog zavod za zaštitu prirode, Uprave za vanredne situacije u Novom Sadu i JKP Vode Vojvodine. Pokrajisnki sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine prirustvovao je na ovom značajnom događaju.
“Ako želimo da predupredimo katastrofe i negativne uticaje klimatskih promena i omogućimo da naše stanovništvo može da živi i funkcioniše normalno, moramo ozbiljnije da se ophodimo prema životnoj sredini“, izjavio je Slobodan Puzović sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine.
Nedovoljna informisanost, nedostatak komunikacije, efikasne koordinacije zaduženih za vanredne situacije i nespremnost lokalnih zajednica, javljaju se kao neki od najvećih problema u situacijama prirodnih katastrofa, stoga je od velikog značaja uključivanje svih aktera i razvijanje modela i mehanizama za pružanje informacija građanima o rizicima u njihovoj životnoj sredini, na jednostavan i njima razumljiv način, poručeno je sa današnje radionice koju je “Arhus centar” Novi Sad organizovao za članice Mreže za smanjenja rizika od prirodnih nepogoda.
“Mi sa ovim radionicama želimo preventivno da utičemo na buduće krizne situacije koje mogu da zadese naš grad, da prenesemo znanje stoga smo usmerili sve naše resurse i mreže na edukaciju. Na današnoj radionici razrađujemo nacrt projekta koji ćemo realizovati u 2016. godini kao i razrada plana za uspostavljanje budućeg centra za građane koji će biti besplatan za sve one koji žele da se aktivno uključe u rešavanju problema smanjenje rizikla od prirodnih katastrofa i edukuju se u ovoj oblasti. Veoma važno je da se svi umrežavama i time jačamo naš aktivizam“, rekla je Darija Šajn volonter Arhus centra Novi Sad.
Od 2002. godine OEBS podržava Arhus centri širom sveta njihovo osnivanje i rad. Zadatak Arhus centara je da daju podršku vladama u sprovođenju Arhus konvenvcije, koja je spona između prava na zdravu životu sredinu i ljudska prava, a građanima pomažu u razumevanju i stvarivanju njihovih prava. OEBS je Mrežu oformljenu u Novom Sadu ocenio je kao dobar mehanizam za saradnju i smanjenje rizika od prirodnih katastrofa.
Veliku podršku Arkus centar je dobio od pokrajinske vlasti, a celoj akciji pridružilo se i osam civilnih ne vladinih organizacija sa teritorije Novog Sada.
Vođeni iskustvom od prošle godine kada je u maju nekoliko lokalnih sredina zbog obilnih padavina zadesilo vanredno stanje zbog poplava, navelo je članove Mreže za smanjivanje rizika od prirodnih nepogoda u Novom Sadu da rade na jačanju kapaciteta lokalnih vlasti i ostalih učesnika, kao i njihovo osnaživanje da postanu aktivni učesnici u promociji za smanjenje rizika od katastrofa.
Autor i foto: Ljiljana Kozarev