Početna Gradske teme Počela gradnja “Kineskog mosta” u Novom Sadu

Počela gradnja “Kineskog mosta” u Novom Sadu

0

Gradnja mosta u nastavku Bulevara Evrope zvanično je počela nakon što su izdate građevinske dozvole i radovi prijavljeni, tako da je zvaničan rok za završetak 20. maj 2027. godine.

Ipak, za sada nema građevinske dozvole za gradnju vijadukta od 1.387 metara, koji će se protezati iznad Bulevara Evrope i kretaće otprilike od ukrštanja ovog bulevara sa ulicom Tihomira Ostojića i Braće Lučić, te se protezati sve do kasarne mornarice. Zbog toga nije poznato ni kada će početi njegova zvanična gradnja.

Uvidom u građevinsku dozvolu, gradnja samog mosta dugog oko 880 metara procenjena je na 12.375.612.779 dinara bez PDV-a, što znači preko 105 miliona evra. Ukoliko se uračuna i PDV, cena je skoro 15 milijardi dinara, odnosno oko 125 miliona evra.

Pošto se zna da su svi radovi na gradnji takozvanog Kineskog mosta procenjeni na 175,5 miliona evra, kada od te sume oduzmemo cenu samog mosta i troškove pripremnih radova od 2,4 milijarde (20,3 miliona evra) iz ugovora koji je potpisan u januaru vidi se da za troškove gradnje vijadukta ostaje oko 30 miliona evra.

Dodajmo i da se Srbija u oktobru 2023. godine zadužila kod kineske “Export-Import” banke u vrednosti od 149.175.000 evra za pokrivanje troškova gradnje mosta, pri čemu će se ostatak do pune cene pokriti sredstvima iz budžeta.

Dodajmo i da je građevinska dozvola za gradnju mosta, koji će imati tri pilona visine od 30 metara, po dve saobraćajne trake u oba smera i pešačke i biciklističke staze, izdata 15. maja, i to tek iz drugog pokušaja. U prvom navratu tokom marta Koridorima Srbije građevinska dozvola nije izdata jer nije bilo rešeno pitanje vlasništva na svim građevinskim parcelama na trasi mosta.

Kada je u pitanju prijava radova, jedna dozvola je izdata za skoro celu trasu mosta i ima datum iz maja, i u njoj se kaže da je zvaničan početak radova 21. maj, ove godine i da će trajati do 20. maja 2027. godine, dok je druga prijava radova izdata 19. juna, i to za samo jednu parcelu sa sremske strane, i u njoj se kaže da je rok za završetak radova 14. maj, 2027. godine.

Da su radovi izgleda počeli, vidi se i na samom gradilištu, gde se radnici već danima uglavnom kreću oko tri kesona koji se nalaze pored ranije sagrađenog privremenog mosta i privremenih saobraćajnica koji će služiti za gradnju mosta.

Za sada još nema gradnje fabrike betona, koja treba da nikne u krugu obližnjeg Brodogradilišta, za šta još nije ni izdata građevinska dozvola, mada se vidi da su radnici kineske kompanije “China Road and Bridge Corporation” radili na pripremi terena. Nedavno je zavšena analiza uticaja na na životnu sredinu i tu je javni uvid završen 16. jula.

Podsetimo, na prostoru Šodroša i Ribarskog ostrva radnici već mesecima obavljaju pripremne radove.

Za to su “Koridori Srbije” još ranije dobili dozvole, mada su prvobitno sve počeli bez dokumenata u junu 2022. godine, a radove su pratili i protesti građana koji su kulminirali sukobima s policijom koja je štitila seču oko 70 stabala.

Ekološki aktivisti i građani su pokušali da spreče da se poseče šuma jer sumnjaju da se to radi kako bi se pripremio teren za “Novi Sad na vodi”, jer paralelno pored se u sklopu Brodogradilišta planira gradnja stambenih solitera visine i do 20 spratova. Oni su posebno sporili kako je izrađena studija o proceni uticaja na životnu sredinu mosta jer smatraju da će ugroziti Šodroš i okolinu kao jednu od poslednjih većih zelenih oaza u Novom Sadu.

Sem drveća koje je posečeno marta prošle godine, u međuvremenu nije bilo dodatnih obaranja stabala i uglavnom je samo uklonjeno šiblje, ali se očekuje da će biti još seče na mestu gde treba da se gradi glavna konstrukcija mosta, u delu od sadašnjeg nasipa do dela koji je već očišćen od zelenila.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva