Početna Gradske teme Pokrenuta psihološka podrška obolelima od karcinoma u Domu zdravlja “Novi Sad”

Pokrenuta psihološka podrška obolelima od karcinoma u Domu zdravlja “Novi Sad”

0

Dijagnoza raka je nešto sa čime se, nažalost, sve češće srećemo. Dešava se našim najbližima, prijateljima, kolegama, a može se desiti svakome od nas, bez obzira na godine, životne navike ili genetiku. To je glavni razlog zbog kojeg je Dom zdravlja “Novi Sad” pokrenuo pilot projekat “Psihološka podrška obolelima od karcinoma”, a na predavanjima će biti ponuđena iskustvena i stručna znanja i veštine za efikasnu borbu protiv te bolesti.

Šok, neverica, ali i ogroman strah, bile su prve emocije koje su preplavile četrdesetčetvorogodišnju Novosađanku, Jelenu Đanković, kada joj je u toku vožnje auta, telefonski, saopšteno da joj je dijagnostikovan karcinom dojke.

“Vi ste u takvoj situaciji da ne znate šta ćete, vi se susrećete sa smrtnošću. Šta ćete reći svojima, kako ćete im saopštiti, šta će sada biti, šta sledi, da li operacija, koju ću terapiju da primim, to je hiljadu informacija koje vas zaokupiraju u vašoj glavi”, rekla je za RTV Jelena Đanković, edukator na projektu “Psihološka podrška obolelima od karcinoma”.

Jelena, koja se i dalje bori protiv te bolesti, i jednom mesečno prima tzv. adjuvantnu terapiju, koja treba da smanji mogućnost recidiva, je uspela da izgradi strategiju borbe koja se bazira na njenoj odlučnosti da želi da živi, a svoja iskustva, počela je da prenosi i svojim sugrađanima, u okviru pilot projekta psihološke podrške obolelima od karcinoma, koji je pokrenuo Dom zdravlja “Novi Sad”, u kojem je zaposlena.

Jednosatne radionice, koje se organizuju u desetak novosadskih preduzeća i mesnih zajednica, prilika su da prisutni iz prve ruke saznaju od psihologa kako da prebrode početni šok dijagnoze, ali i kako treba da se ponašaju njihovi članovi porodice i prijatelji.

“Normalan čovek koji se suočava sa ovako šokantnom i stresnom dijagnozom, jeste u stanju neizvesnosti, može biti u stanju duboke tuge, beznadežnosti, bezvrednosti, neretko i ljutnje na druge, na samoga sebe što može da rezultira autodestrukcijom. Ja ne kažem da je ovo tipično za sve obolele, ali veliki broj obolelih prolazi kroz zaista intenzivna i neprijatna osećanja”, navodi psiholog Jelena Studen, autorka projekta.

Psihološke radionice treba da budu putokaz obolelima i njihovim najbližima, kako da uz hemioterapiju, radioterapiju, prebrode taj težak period, a u planu je da se naredne godine u projekat uključe i nutricionisti kao i lekari drugih specijalnosti.

Izvor: rtv.rs/Laura Vujković
Foto: Arhiva