Početna Gradske teme Pokrenuti inicijativu da se HPV vakcina uvrsti u kalendar obavezne imunizacije

Pokrenuti inicijativu da se HPV vakcina uvrsti u kalendar obavezne imunizacije

0

Iako je u Srbiji već više od dve godine dostupna besplatna vakcina protiv HPV-a, uzročnika raka grlića materice, do sada je vakcinisano svega 6 odsto dece školskog uzrasta, nešto više od 36 hiljada devojčica i dečaka. Zato će predstavnici udruženja “Progovori”, uz podršku lekara, pokrenuti inicijativu da se HPV vakcina uvrsti u kalendar obavezne imunizacije, kako bi ublažili zabrinjavajuću statistiku, prema kojoj je Srbija evropski rekorder u obolevanju od raka grlića materice.

Uprkos naporima brojnih Udruženja pacijenata i strukovnih Udruženja, da se podigne svest građana o značaju imunizacije mladih protiv HPV-a, obuhvat vakcinisane dece je više nego skroman. Zato će uskoro biti pokrenuta inicijativa da se ta vakcina uvrsti u kalendar obavezne vakcinacije.

“To bi olakšalo roditeljima i lekarima sam proces imunizacije oko papiroloških stvari. Povećalo bi i poverenje u vakcinu protiv HPV-a, a treći benefit je da imamo što manje obolelih od raka grlića materice. Svakako da je ovo zalog za budućnost, ne može ništa preko noći”, kaže Gorica Đokić ispred udruženja za borbu protiv raka “Progovori”.

Stavljanjem HPV vakcine na listu obaveznih, smanjile bi se sumnje roditelja u njenu bezbednost i efikasnost, smatraju u Udruženju pedijatara Srbije.

“Vakcinacija kao metoda nikada nije gubila bitku na polju nauke i medicine ali je gubila bitku u medijima, na društvenim mrežama, u uslovima maksimalne tabloidizacije čitavog sveta”, dodaje Georgios Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije.

Osim Udruženja pedijatara Srbije i Udruženje medikalnih onkologa Srbije je podržalo inicijativu da se HPV vakcine uvrsti u kalendar obaveznih vakcina. Kako ističu u tom Udruženju, onkolozi u svakodnevnom radu vide posledice nevakcinisanja i niskog učešća u skriningu za rak grlića materice, među sve mlađim pacijentkinjama.

“Hirurške intervencije su opsežne, ako su moguće, ali je veliki problem što više od polovine pacijenata se dijagnostikuje u neoperabilnom stanju, što njihovu životnu prognozu pogoršava i lečenje čini vrlo komplikovanim, sa nesigurnim i često lošim ishodom”, kaže Davorin Radosavljević, predsednik Udruženja medikalnih onkologa Srbije.

“Suština je neadekvatna kontrola, neadekvatno odazivanje skriningu, i neblagovremena dijagnostika. Postoje pacijentkinje koje na ginekološkom pregledu nisu bile po 10-15 godina, one dolaze u uznapredovalim stadijumima raka grlića materice, gde je uspešnost lečenja manja nego u ranijim stadijumima”, kaže dr doc. dr Lazar Nejković, udruženje ginekologa onkologa Srbije.

Smanjenjem nepoverenja u vakcinaciju, uz naučno argumentovane dokaze i pozitivne primere iz prakse, poput Australije i Škotske, koje su uspele da iskorene rak grlića materice, i naša zemlja će uspeti da se pomeri sa neslavnog prvog mesta po broju obolelih od te ginekološke bolesti. Država je, za sada u Beogradu i Nišu, pokrenula i pilot projekat skrininga na rak grlića materice, PAPA i HPV testom.

“Pilot projekat na 10 hiljada žena od 35 do 60 godina, gde će biti kotestiranje, pa ćemo sa tim rezultatima, kada se projekat bude završio u martu 2025.godine, te podatke će obraditi struka, i videćemo da li je dosadašnji način skrininga na rak grlića materice i PAPA test dovoljan”, kaže ministar Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

U Evropskoj nedelji prevencije grlića materice, učesnici skupa u Beogradu su podsetili na to da je HPV vakcina trenutno jedina vakcina kojom se može sprečiti nastanak raka, da je u Srbiji dostupna od 2022.godine, i da je mogu primiti sve devojčice i dečaci školskog uzrasta, o trošku države.

Izvor: rtv.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay