Poljoprivrednici iz Rače Kragujevačka i Novog Sada nastavili su jutros protest tražeći da se ispune zahtevi koje su u četvrtak ponovo uputili Vladi Srbije.
Poljoprivrednici u Rači Kragujevačkoj i dalje blokiraju ulaz u zgradu opštine, a tokom noći su ih, kako kaže Milan Milošević, predstavnik poljoprivrednika koji protestuju, obišle i kolege iz Jagodine i Batočine.
Prema njegovim rečima, postoji mogućnost da protest i blokade premeste u toku dana u Kragujevac.
Poljoprivrednici iz Rače Kragujevačke su juče ujutru blokirali ulaz u opštinu i nisu prekidali protest.
Milošević je kazao da su zahtevi poljoprivrednika iz Rače isti kao i oni koje su iznele njihove kolege u Novom Sadu – da cena suncokreta bude 700 evra po toni plus PDV, da poljoprivrednicima “plavi” dizel bude dostupan na svim pumpama, da država kontroliše cenu mineralnih đubriva, subvencije od 300 evra po hektaru i potpunu promenu agrarne politike države.
Jutros su nastavljeni i protesti u Novom Sadu na Bulevaru Mihajla Pupina ispred zgrade Pokrajinske vlade.
Predstavnici Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije i Udruženja Stig Požarevac juče su razgovarali sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem, ali su nezadovoljni odgovorom vladi uputili sedam izmenjenih zahteva i nastavili protest dok na njih, kako su rekli, ne dobiju odgovor.
Brnabić: Činimo sve da pomognemo poljoprivrednicima
Premijerka Ana Brnabić poručila je poljoprivrednicima da je spremna, pošto se nalazi u Novom Sadu da se ponovo vidi sa ratarima koji su blokirali saobraćaj.
U Beogradu je juče održan sastanak posle kojeg su nastavljeni protesti.
“Što se tiče dodatnih ustupaka imamo ideje. Juče smo ispunili ono što smo obećali, a to je da smo ukinuli zabranu izvoza ulja. Spremni smo da zajedno sa uljarima tražimo da cena otkupa bude 535 dinara bez poreza”, rekla je Brnabić.
Ona je navela da je važno znati da država ako garantuje cenu suncokreta, onda bi to morala svima, a to je, kaže, nemoguće.
“Može jedino da se reguliše trgovačka marža da bude deset procenata. Ponudili smo 22 dinara subvencije za gorivo po hektaru, a u poslednjem kvartalu možemo ići na 30 dinara”, poručila je Brnabić.
Premijerka je uporedila budzet za subvencije iz 2010. godine koji je bio 14 milijardi i sadašnji koji prelazi 50 milijardi dinara.
“Vidi se da je podrška porasla. Već smo tokom godine intervenisali. Državni budzet nije ćup bez dna i država mora ostati fiskalno odgovorna. Moramo se obezbediti i za sledeću godinu. Bilo bi neodgovorno da potrošimo sve što imamo”, poručila je premijerka koja u Novom Sadu boravi na sastanku povodom obeležavanja dana mladih.
Trenutno su u toku novi pregovori ratara koji protestuju sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede u zgradi Pokrajinske vlade.
Izvor: RTV, Tanjug
Foto: Pixabay