Od većeg plamena u avgustu 2021. godine, na deponiji u Novom Sadu izbio je samo jedan manji požar na desetak kvadratnih metara.
Kako kažu u JKP “Čistoća”, mogućnost izbijanja požara se ne može u potpunosti isključiti, ali se preduzimaju sve potrebne mere kako bi se rizici sveli na minimum.
Na deponiji je organizovana vatrogasna služba koja je u pripravnosti 24 sata. Osim toga, preduzeće poseduje i cisterne koje su spremne u slučajevu požara. Na deponiji imaju i dovoljne količine zemlje za posipanje deponije u slučaju pojave vatre.
Izvršni direktor za Sektor deponije Kosta Mijić navodi da na tri polja deponije postoji 60 degazatora koji rade na odvođenju gasova, odnosno prvenstveno metana koji se smatra najopasnijim prilikom izbijanja požara.
Objašnjava da se redovno mere gasovi i da podaci ne pokazuju veće koncetracije od predviđenih zakonima i pravilnicima. Osim toga, podaci merenja za prethodnih pet godina pokazuju da na pojedinim mernim mestima postoje određene količine metana, dok je na drugim mestima koncentracija metana ili drugih gasova na nuli. Ovi podaci su i očekivani, jer nisu svi delovi deponije istog sastava.
“Na osnovu rezultata ispitavanja metana u sastavu deponijskog gasa dolazi do zaključka da je Gradska komunalna deponija još uvek aktivna, tj. još uvek se odvijaju biološko-hemijski procesi u deponovanom otpadu nezavisno do perioda njegovog odlaganja. Treba napomenuti da su biološko-hemijski procesi razlaganja otpada u metanskoj fazi vrlo složeni i teško je postaviti jednostavna pravila po kojima se oni odvijaju, a sve to se može zaključiti na osnovu rezultata koji pokazuju različite koncetracije metana”, navodi se u zaključku merenja koje za potrebe “Čistoće” obavio Institut za zaštitu na radu.
Mijić dodaje da su ove godine, i to pre nekoliko nedelja, imali izbijanje vatre na jednom od polja na površini od desetak kvadratnih metara, ali je to odmah sanirano. Navodi da su rizici od nastanka požara na deponiji svedeni na minimum i da možda najviše opasnosti preti od nesavesnih građana.
“Imamo slučajeve da se u okolini deponije dešavaju požari, što zbog spaljivanja strnjike, ali i zbog toga što pojedinci spaljuju kablove i slične stvari kako bi došli do bakra. Onda vetar može da prenese varnice do deponije. Sve preduzimamo da ne dođe do požara, ali uvek se nešto može desiti”, priča Mijić.
Kako zaključuje, mogućnost izbijanja požara će biti gotovo potpuno isključena kada Novi Sad dobije lokalnu komunalnu deponiju, jer je sadašnja samo uređeno smetlište, koje će tek moći potpuno da se sanira.
On je dodao i da će se skoro poptuno isključiti mogućnost izbijanja požara kada Novi Sad dobije regionalnu deponiju, jer sadašnja je samo uređeno smetlište koja će tek moći da se potpuno sanira.
Uređenja regionalna deponija, na kojoj se radi već celu deceniju u saradnji da okolnim opštinama, može se očekivati tek u narednim godinama i na njoj će biti ugrađeni sistemi koji će omogućavati spaljivanje metana i drugih gasova.
Izvor: 021.rs
Foto: Pixabay