Povodom nedavnog pisanja novosadskih medija o potencijalnoj izgradnji objekta, u kojem bi seksualne radnice sa teritorije grada mogle povremeno da borave, razgovarali smo sa nekoliko poznatih Novosađana.
– Izgradnjom prihvatilišta za prostitutke otvorila bi se vrata stvaranja okvira u kojem bi se moglo delovati pozitivno na ličnosti koje su ušle u svet prostitucije. Ako bi se napravio dobar tim koji bi sa njima u prihvatilištu radio za mnoge bi to bio spas, ruka pomoći u pravom trenutku – pogotovo za one žene koje se ne bave prostitucijom dobrovoljno. Takva vrsta pomoći je poželjna i neophodna, jer je to čin ljubavi prema onima kojima je to potrebno – mišljenje je psihologa Aleksandra Šibula.
Dragana Ćorić, aktivistkinja i jedna od inicijatorki za kreiranje i usvajanje “Aleksinog zakona”, takođe kaže da bi realizovanje ideja o otvaranju prihvatilišta, možda pomoglo seksualnim radnicama da započnu neki novi, bolji život.
– Mogu podržati ovakav predlog, ako bi se u takvoj sigurnoj kući devojkama i ženama pored zdravstvene i psihosocijalne pomoći, pružala i posebna vrsta podrške – motivisanjem da to što rade nije posao, da je nemoguće da druge opcije, izbori ili mogućnosti za zaradu ne postoje. Postoje i druge mogućnosti, poslovi i izlazi, a to je ono što bi takva ustanova trebalo da pruža ženama. Dakle, ne da im služi kao privremeno sklonište gde će dobiti nekoliko saveta i kondome, a nakon toga biti vraćene na ista mesta sa kojih su pobegle. Prostitucija nije samo protivzakonita prodaja tela, već povređivanje i umrtvljivanje duše.
Igor Besermenji, politikolog i kolumnista portala “Autonomija”, smatra da je ideja o potencijalnoj izgradnji prihvatilišta za žene koje se bave prostitucijom u načelu pozitivna, jer bi to bio prvi korak ka tome da se one zaštite.
– Oštro se protivim ideji kakva je, na primer, legalizacija prostitucije, jer bi takav korak značio da se pruža podrška eksploataciji ženskog tela i ponižavanju jednog ljudskog bića, ravnopravnog sa svim ostalim članovima i članicama društva. Smatram da moramo pomoći ženama koje se bave prostitucijom da izađu iz mračne stvarnosti i pronađu srećniju budućnost za sebe i svoje najbliže. Izgradnja sigurne kuće ili prihvatilišta bi im pomogla da izgrade život, u kojem će biti poštovane kao ljudska bića.
Prema mišljenju Lidije Ćulibrk, glavne i odgovorne urednice magazina “Lepota i zdravlje”, seksualne radnice, kojih je sve više u ovim teškim vremenima, trpe različite vrste nasilja i diskriminacije, a društvo treba da radi na tome da im obezbedi sve vrste pomoći.
– Samo razumevanje zajednice i dobra volja mogu eventualno pomoći da te žene naprave nove izbore. Higijenske potrepštine, prenoćište, podrška u situacijama kada su ugrožene i trpe nasilje, pravna pomoć su takođe bitne stavke da bi se one osećale zaštićeno, zbrinuto, bez prekih pogleda i osude. Bilo kako da se zvala ta ustanova, one bi mogle progovoriti o svojim najvećim problemima – nasilju, narkomaniji, ucenama i možda dobiti pomoć kako bi se izvukle iz pakla u kojem žive. Svaka ugrožena grupa, bilo da su to deca bez roditelja, migranti ili seksualne radnice, zaslužuju pomoć grada.
Autor: Maja Guzijan
Foto: Privatna arhiva