Početna Gradske teme Profesori FTN-a: Uvrede Vladimira Đukanovića ne čude – svaki dan je u...

Profesori FTN-a: Uvrede Vladimira Đukanovića ne čude – svaki dan je u kontaktu sa plagijatorima

0

Grupa profesora sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, koja podržava studente u blokadama, reagovala je na izjave poslanika i člana SNS Vladimira Đukanovića.

Kako poručuju profesori, imaju dužnost i moralnu obavezu da reaguju na niz uvreda, neistina i zlonamerno plasirane informacije upućenih na račun univerzitetskih nastavnika od strane narodnog Đukanovića na jednoj od televizija sa nacionalnom frekvencijom.

“Lako je razumeti animozitet Đukanovića prema akademskoj zajednici, budući da je u gotovo svakodnevnom poslovnom i privatnom kontaktu s ljudima koji plagiraju doktorate i kupuju diplome, ili ih ‘dobijaju’ na nepostojećim univerzitetima. Diploma, međutim, ne čini naučnog radnika, a istinski naučni radnici sa univerziteta i instituta u Srbiji svojoj domovini mogu samo da služe na čast”, navode profesori FTN-a.

Podsećaju da je pre nekih pet do šest meseci objavljena  Stanfordova lista dva odsto najuticajnijih naučnika u svetu, na kojoj se nalazi čak 89 imena naučnika i istraživača iz Srbije.

“Ovaj podatak je plasiran i na zvaničnom sajtu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, čime se izjave Đukanovića o ‘prepisivanju besmislenih radova koji se vucaraju po prašini i nikoga ne zanimaju’ i ‘profesorskom kadru koji se decenijama nije nigde usavršavao’ direktno izvrgava ruglu. Pored toga, rangiranje svetskih univerziteta (ARWU) za 2024. godinu od strane organizacije Centar za univerzitete svetske klase (tzv. ‘Šangajska lista’) pozicionira Univerzitet u Beogradu između 401. i 500, a Univerzitet u Novom Sadu između 901. i 1000. mesta, uz očekivanja da će se i preostali univerziteti iz Srbije u najskorije vreme naći na ovoj listi”, ukazuju profesori.

Takođe, kako napominju, hiljade i hiljade naših studenata su zahvaljujući, između ostalog, i politici čiji je eksponent Đukanović, u poslednjoj deceniji bili prinuđeni da napuste zemlju u potrazi za boljim uslovima života i rada bivaju oberučke dočekivani i primani u najvećim univerzitetskim centrima širom sveta.

“Treba napomenuti da su ovi uspesi u potpunoj disproporciji sa ulaganjima nadležnih državnih institucija u razvoj nauke u Srbiji, koja su u poslednjoj deceniji ispod svakog nivoa potreba naučnih istraživanja i dostojanstva naučnih radnika”, navodi se dalje.

Ko je sve u ovoj grupi nastavnog osoblja FTN-a možete videti OVDE.

Izvor: 021.rs
Foto: Arhiva