Nova regionalna deponija, koja će se na 247 hektara prostirati odmah pored trenutne gradske deponije, godišnje će moći da prihvati između 70.000 i 160.000 kubika otpada.
Godinama se najavljuju konkretni koraci u saniranju gradske deponije i podizanju novog, bolje održivog kompleksa za preradu, separaciju i odlaganje otpada, s obzirom na to da je današnja gradska deponija, udaljena svega šest kilometara od grada, neprihvatljivo rešenje koje se primenjuje duže od pet decenija.
Gradska uprava za urbanizam stavila je plan generalne regulacije regionalne deponije i dalekovoda na rani javni uvid svim zainteresovanim građanima i pravnim licima. Svi do sada doneseni planovi potvrđuju namere Grada i okolnih opština da se, konačno, malo ozbiljnije bave upravljanjem otpadom.
Aktuelna gradska deponija nema uređen sistem odvođenja atmosferskih i otpadnih voda. Problem odvođenja atmosferskih voda “rešen” je kroz melioracioni sliv Vrbak, a “Čistoća” se služi septičkom jamom za pitanje otpadnih voda. Trebalo bi urediti i sistem vodosnabdevanja deponije jer se u ovom trenutku ne postiže zadovoljavajuć pritisak. Deponija se vodom snabdeva iz tri bušena bunara iz kojih se zahvata voda.
Planovi su da se atmosferska voda i dalje odvodi kroz melioracioni sliv Vrbak, ali da voda bude dodatno prerađena i stoga manji izvor zagađenja. Prostor će biti pokriven kanalizacijom.
Deponiju trenutno ograničava samoniklo rastinje i poneko listopadno drvo. Prema planu, podići će se zaštitno zelenilo koje će sprečavati i širenje zagađenog vazduha do naseljenih područja (zaštitna zelena ograda), a sadiće se i trava. Cilj je da zagađujuće čestice ne uspeju da napuste površinu deponije.
Radiće se rekonstrukcija pristupnih saobraćajnica, a u okviru kompleksa će biti napravljena interna saobraćajna mreža, sa parkingom. Inače, u zoni zaštitnog energetskog koridora prethodnim dokumentima predviđa se novi sportski centar i kompleks trafo-stanice.
Ostatak teksta pročitajte OVDE.
Izvor: 021.rs
Foto: Pixabay