Dragi prijatelji,
Pozivamo Vas da se zajedno podsetimo lika i dela Dejana Medakovića u ponedeljak, 1. jula, u podne, u Vukovoj zadužbini (Kralja Milana 2, Beograd), na dan njegovog odlaska.
Ovom prilikom predstavićemo knjige koje su nedavno objavljene u okviru njegovih Sabranih dela podsetićemo i na njegovu plemenitost i spremnost da uvek pomogne… Ovaj intelektualni gorostas impozantnog dela, imao je i retku osobinu da podrži mlade snage u njihovim stremljenjima u predstavljanju srpske kulture svetu. Kao Generalni sekretar SANU, 1990. godine, posebno se založio za snove mlade pijanistkinje Marine Milić, za osnivanje Fondacije Laza Kostić u Londonu.
1998. godine, uvažavajući Marinino plasiranje čitanke Danica u prestonici Velike Britanije, kojim je prikupila na desetine prenumeranata za vredno štivo u očuvanju srpskih korena u dijaspori, Medaković je lično uručio Zahvalnicu Vukove zadužbine mladoj pijanistkinji.
U znak zahvalnosti, a sećajući se snova Dejana Medakovića, i njegovih maštanja o koncertima u prelepoj zgradi Vukove zadužbine, pijanistkinja je kreirala jedinstven MUZIČKI UKRŠTAJ na divljenje velikana i književne i muzičke scene: „Remek-delo! Nikada nisam tako nešto čuo!“ (akademik Matija Bećković); “Pijanistkinja je načinila divno koncertno čudo i na delu pokazala šta sve može učiniti Kostićevo omiljeno načelo ukrštaja“ (Dragan Stanić); “Savršeno uklopljen narativ muzičkog i dramskog“ (Aleksandra Vrebalov); “Autorskim delom za divljenje pobija osnovni princip spajanja muzike i reči!“ (Dušan Mihalek, muzikolog) “Pod znakom najvišeg nivoa inspiracije“ (Nemanja Sovtić, muzikolog).
Kroz Šopenovu Polonezu i Preludijum, oživljeno je i sećanje na akademikovu suprugu, pijanistkinju Veru, školovanu u Šopenovom Parizu; kroz Dve igre Vasilija Mokranjca muzički se dotičemo i 40-godišnjice odlaska kompozitora koga je Medaković uvažavao, o kojem iznosi dirljiva zapažanja u svojim Danima, Sećanjima; neobične reči ukrštene sa muzikom inspirisanom srpskim folklorom, podstiču razumevanje i za Kostićevo i Medakovićevo zalaganje za očuvanje starih, srpskih reči, „poniklih iz Vukovog rečnika“ (Laza Kostić). Uz Greensleeves postaje nam jasno šta je to Dejan Medaković vizionarski prepoznao kao “zamisao od velike koristi za našu kulturu i umetnost“…
Vukova zadužbina, Prometej i Fondacija Laza Kostić
Ulaz je besplatan.
Dobro nam došli!
Izvor: NS Hronika
Foto: Promo