Dok se Sajlovčani žale na sporo povezivanje na legalnu vodovodnu mrežu, u nadležnom javnom preduzeću kažu da je odziv građana za potpisivanje ugovora slab.
Više stanovnika Sajlova se obratilo sa primedbom da mesecima čekaju na to da ih JKP “Vodovod i kanalizacija” poveže na nedavno sagrađenu vodovodnu mrežu. Oni su ispričali da su godinama čekali da im dođe vodovod, a da sada, kada je sve sagrađeno i dalje nisu povezani, iako su se obraćali nadležnima.
U JKP “Vodovod i kanalizacija” kažu da uslovi za povezivanje postoje, ali da se građani slabo javljaju. Oni upozoravaju da će problema tek biti, kada se uskoro putpuno ugasi postojeća nelegalna mreža, a svi koji su na njoj ostanu bez vode.
Naime, kako navode u ovom gradskom preduzeću, stanovnici Sajlova, naselja sa oko 900 većinski nelegalnih objekata, više od dvadeset godina vodom su se snabdevali preko nelegalno izgrađene vodovodne mreže i priključaka.
– Nelegalne mreže i priključci su uvek izvor ozbiljnih gubitaka na sistemu iz razloga ugradnje neadekvatnih materijala, profila, nepristupačnih trasa cevovoda i, normalno, nelegalne potrošnje. Takav je slučaj i sa nelegalnom vodovodnom mrežom u ovom naselju uz dodatni problem što su nelegalne mreže bile povezane direktno na dovodnik vode za Rumenku, Kisač i Stepanovićevo – kažu iz ovog preduzeća.
Oni dodaju i da je, svesno svih problema, preduzeće 2012. i 2013. godine isprojektovalo i izgradilo sekundarne vodove duž Rumenačkog puta i time zaštitilo postojeći dovodnik i obezbedilo uslove za projektovanje i izgradnju vodovodne mreže unutar naselja.
Poručuju i da je u prethodne tri godine isprojektovana je i izgrađena vodovodna mreža u skladu sa planskom dokumentacijom i u predmetne radove uloženo oko 160 miliona dinara.
Time je tehničke uslove za priključenje steklo oko 830 objekata, potvrđuju iz “Vodovoda i kanalizacije”.
Vodovod: “Građani blagovremeno obaveštavani, odziv slab”
Nadležni kažu da su građani blagovremeno obaveštavani o mogućnosima i uslovima za priključenje, a to je podrazumevalo podnošenje zahteva za priključenje sa neophodnom dokumentacijom.
Ta dokumentacija podrazumevala je kopiju lične karte vlasnika objekta i dokaz o vlasništvu i legalnosti objekta.
Takođe, u ovom preduzeću kažu da je Sajlovčanima cena priključenja značajno umanjena jer se se radi o grupnoj izgradnji kroz zajednički projekat mreže i priključaka.
Odziv je i pored toga “slab”, potvrđuju oni.
– Odziv je zabrinjavajući jer od 830 korisnika, do sada je za dve godine zahtev podnelo 460 korisnika, a ugovor o priključenju potpisalo njih 258. Nadalje, od 258 potpisanih ugovora, oko 50 odsto pregledanih šahtova korisnika nije u skladu sa tehničkim uslovima za priključenje, odnosno ili su nepropisno udaljeni od regulacione linije ili su neadekvatnih i neprihvatljivih dimenzija. Svi korisnici, pri potpisivanju ugovora, dobijaju tehničko rešenje o dimenzijama i položaju šahta za ugradnju vodomernog seta. Izgradnja priključnog šahta je obaveza korisnika”, objašnjavaju iz uprave ovog JKP “Vodovod i kanalizacija”. –
U ovom preduzeću dodaju i da korisnici koji nisu podneli zahtev verovatno nisu ozakonili svoje objekte, što predstavlja vrlo ozbiljan problem jer će se u narednom periodu morati ugasiti postojeća nelegalna mreža. Zbog toga bi moglo doći do ozbiljnih problema ako se korisnici ne angažuju da reše problem legalnosti objekata i izgradnje šahtova u skladu sa tehničkim uslovima koji važe za sve korisnike i građane Novog Sada.
Izvor: 021.rs
Foto: Pixabay