Skorašnje nevreme nanelo je veliku materijalnu štetu zgradama u Novom Sadu. Oštećeni su krovovi i fasade, a čini se da je pred stanarima, pored sanacije posledica oluje, još jedan trošak. Naime, spoljne jedinice klima uređaja moraće da budu uklonjene sa fasada svih zgrada ili da se instaliraju na način da nemaju uticaj na okruženje.
Narušavanje izgleda zgrade i voda koja kaplje po prolaznicima razlozi su zbog kojih će svi klima uređaji najkasnije u narednih deset godina morati da postanu “nevidljivi”. Građanima je ostavljeno nekoliko opcija: izmeštanje klima uređaja na dvorišnu fasadu, na terasu, odnosno lođu i na krov.
“Ko ima terasu, odnosno balkon, unutar balkona će biti moguće postavljanje klima uređaja, u nekim zgradama je moguće uraditi to na krovu, gde je predviđena centralna klima, odnosno gde postoje uslovi za sprovođenje instalacije kroz zgradu”, rekao je Radovan Oreščanin, profesionalni upravnik zgrada.
Izmene Zakona o planiranju i izgradnji još su u skupštinskoj proceduri, ako budu prihvaćene, za premeštanje klima uređaja građani će imati rok od deset godina. Pet godina ostavlja se vlasnicima privatnih objekata u zaštićenim celinama, a za vlasnike zgrada javne namene taj rok iznosi dve godine.
“Jedinice lokalne samouprave će morati da donesu podzakonske akte kojima će se precizno definisati sa kojih delova fasada, na koji način će se uklanjati, u kojim zonama itd, s tim da u praksi bojim se da će na pojedinim mestima to biti nemoguće uraditi, osim u potpunosti demontirati klima uređaje”, kazao je Oreščanin.
Za fizička lica koja u predviđenom roku ne uklone uređaj sa fasade, ili ga ne premeste tako da ne utiče na neposrednu okolinu, Zakon predviđa kazne u visini od 25 do 50.000. Za pravna lica kazna ide i do 100.000 dinara.
Izvor: rtv.rs/Katarina Mišić
Foto: Ilustracija/Pixabay