Rezultati iz 65 uzoraka sa teritorije grada i prigradskih naselja komaraca pokazuju da nijedan uzorak nije pozitivan na virus Zapadnog Nila.
“Ciklonizacija prati zaraženost komaraca na teritoriji Novog Sada na virus Zapadnog Nila. Mi redovno radimo. Vršili smo tretmane prošle nedelje, u utorak i sredu. Za sledeću nedelju planiramo kompletan krug novih tretana, i protiv urbanih komaraca (kulisa) i protiv invazivnih vrtsa”, rekao je Dario Aćimović iz “Ciklonizacije”.
Kako dalje navodi, virus Zapadnog Nila prenose kućni, urbani komarci 10 godina unazad. To su komarci koji naseljavaju dvorišta, bare, kanale, stare gume i vlažne podrume. Najviše su zastupljeni od kraja jula do početka septembra, kada virus prenose na ljude.
Rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice, a komarci su prenosnici. Kućni komarac je taj koji se hrani na pticama i na ljudima i koji virus prenosi sa ptica na ljude, a koji živi i u ruralnim i u urbanim sredinama.
U zaštiti zdravlja građana od izuzetne važnosti je tokom cele sezone držati brojnost komaraca pod kontrolom i na vreme prekinuti ovaj lanac prenošenja. Ključno je na vreme i efikasno uraditi larvicidne tretmane i ne dopustiti da se komarci razmile po naseljima. Već godinama “Ciklonizacija” upravo težište stavlja na ovu vrstu tretmana i to biološkim preparatom. Druga linija odbrane su pravovremeni tretmani protiv odraslih jedinki. Praksa je pokazala da su tretmani sa zemlje protiv ove vrste komaraca efikasniji od onih iz vazduha.
“Ciklonizacija” pomoću aviona, helikoptera i bespilotnih letelica mapira sva potencijalna izvorišta, uvela je Geografski informacioni sistem i uz najmoderniju opremu za tretmane na automobilima i letelicama, opremila se i čamcima i amfibijskim vozilima.
Izvor: dnevnik.rs, nsuzivo.rs
Foto: Ilustracija/Pixabay