U subotu 24. aprila novosadski Jermeni su obeležili 106. godišnjicu genocida nad Jermenima, kada je oko 1.500.000 Jermena brutalno pobijeno od strane Otomanskog carstva 1915. godine.
Sa cvećem u ruci učesnici pomena odali su počast stradalima kod novosadskog Hačkara na mestu srušene Jermenske crkve, kao što je tradicija svakog 24. aprila, dana početka masakra nad nedužnim jermenskim žrtvama.
Danas preko 30 zemalja u svetu, uključujući Francusku, Nemačku, Rusiju, Italiju, priznaje i naziva masakr Jermena, koji je za vreme Otomanskog carstva počinjen 1915. godine pravim imenom – genocid. Ove godine je to po prvi put rekao i Džo Bajden, prvi američki predsednik koji je tako nazvao zločin nad Jermenina.
A odakle Jermeni u Novom Sadu? U prvoj polovini 18. veka oko stotinu Jermena bežeći od Turaka iz Beograda, pronašli su zaštitu u Novom Sadu, naseljavajući najpre Petrovaradin i Petrovaradinski šanac. Bili su to zanatlije, i trgovci, i mada je zajednica bila mala, dali su značajan doprinos razvoju grada.
Jedna od najistaknutijih jermenskih porodica bila je porodica Čenazi čiji nadgrobni spomenik stoji u blizini Hačkara i srušene Jermenske crkve kod Pupinove palate.
Autor i foto: NSHronika.rs