U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu, u petak, 22. novembra, 2024. u 19 časova svečano će biti otvorena izložba Alternativna Cuca Sokić: crteži, povodom 110 godina od rođenja umetnice.
Izložba je nastala kao zajednički projekat Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Narodne biblioteke Srbije sa idejom da se javnosti prikažu do sada u najvećem broju nepoznati radovi Ljubice Cuce Sokić, koji su nastajali paralelno sa njenim slikarskim ostvarenjima. Autorke izložbe su mr Milana Kvas, muzejski savetnik i upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, i Gorana Stevanović, bibliotekar savetnik za Grafički fond i Umetničku zbirku Narodne biblioteke Srbije.
Reč je o izboru 182 crteža na osnovu vrednog poklona od porodice Gatalović koja je Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i Narodnoj biblioteci Srbije poklonila preko 800 radova na papiru Ljubice Cuce Sokić. Ovi crteži predstavljaju dragocen studijski materijal, značajan za izučavanje celokupnog opusa umetnice. Cilj organizovanja izložbe je da iz novog ugla prikaže njenu izuzetnu stvaralačku ličnost, kao i da izrazi zahvalnost porodici Gatalović koja je kroz kontinuirano i dugododišnje darivanje dela Ljubice Sokić obema ustanovama, doprinela čuvanju, izučavanju i promovisanju vrednosti nacionalne kulturne baštine.
Postavka radova iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog zasniva se na ciklusu “Šaljivi crteži“ koji otkriva bogatstvo stvaralačkih preokupacija Cuce Sokić važnih za izučavanje njenog celokupnog, kompleksnog stvaralaštva. Izbor od 86 dela iz ovog ciklusa nastalih od kraja pedesetih do sredine sedamdesetih godina 20. veka pokazuje sklonost umetnice ka konceptualnom i likovnom eksperimentisanju. Narativni, bogate imaginacije, najzanimljiviji crteži iz ovog ciklusa odnose se na portrete, aktove, figure i figuralne kompozicije koji pokazuju dodirne tačke sa tadašnjim pojavama fantastike i nadrealističkih poetika kao vidovima nove figuracije, odnosno nove predmetnosti u nacionalnim i međunarodnim okvirima.
Izbor iz Narodne biblioteke Srbije obuhvata 90 radova na papiru, crteže u skicen blokovima iz perioda pedesetih do ranih osamdesetih godina 20. veka, kao i časopise Neven i Grafis koji su činili inspirativne odrednice za nastanak pojedinih ilustracija. Veći deo grafičkog materijala sačinjavaju pripremni radovi, skice, probe, vežbe i idejna rešenja kao osnova za buduće umetničke projekte. Svet prirode postaje uporište sa koga se umetnica otiskuje u polje slobodnih likovnih vizura, dok radovi iz drugih grupa motiva funkcionišu kao stilske vežbe u kojima mali vizuelni kadrovi pružaju uvid u kameran i ličan pristup. Crteži su sistematizovani u tematske celine koje obuhvataju animalističke motive, ženske, muške i dečje portrete i figure, kao i istorijske kostime.
Objavljivanje kataloga i realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
Izložba traje do 2. februara, 2025. godine.
Prateći program:
Četvrtak, 28. novembar, 2024, 19 časova:
Legende o Cuci: Dušan Otašević i Slobodan Šijan
Četvrtak, 5. decembar, 2024, 19 časova:
Mr Milana Kvas i Gorana Stevanović, Autorsko vođenje kroz postavku izložbe
Četvrtak, 12. decembar, 2024, 19 časova:
Mr Milana Kvas i Gorana Stevanović, Autorsko vođenje kroz postavku izložbe (sa tumačenjem na znakovnom jeziku)
Četvrtak, 26. decembar, 2024, 19 časova:
Mr Milana Kvas i Gorana Stevanović, Autorsko vođenje kroz postavku izložbe
Četvrtak, 16. januar, 2025, 19 časova:
Dr Miomir Gatalović, O Cuci Sokić iz porodičnog ugla
Četvrtak, 23. januar, 2025, 19 časova:
Mr Milana Kvas i Gorana Stevanović, Autorsko vođenje kroz postavku izložbe
Četvrtak, 30. januar, 2025, 19 časova:
Žaklina Ratković, Svet crteža Ljubice Cuce Sokić
Izvor: NS Hronika
Foto: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog