U Galeriji Matice srpske sinoć je upriličen prigodan program i koktel povodom dobijanja nagrade “Živa” za najbolji muzej u 2014. godini na prostoru Zapadnog Balkana, a koju dodeljuje međunarodna organizacija Forum slovenskih kultura.
Iako nas život i svakodnevica u Srpskoj Atini demantuju, rad i borba pojedinaca da očuvaju, neguju i unapređuju vlastitu kulturu i tradiciju, nailazi na odjek i u međunarodnim okvirima.
Obraćajući se ispred Foruma slovenske kulture, mr Andrea Rihter ističe da su izložbene aktivnosti, inkluzija, inventivnost, otvorenost ka publici, rad svakog odeljenja ponaosob, te muzeja u celini ono što je kandidovalo galeriju Matice srpske za ovogodišnjeg laureata “Žive”. Ustanovljen sa ciljem očuvanja i razvoja kulturnih vrednosti, tradicija i sadržaja na prostoru zemalja koje govore slovenskim jezikom, Forum slovenskih kultura ima između ostalih cilj da promoviše određenu vrstu sveslovenskih vrednosti, sa svim njihovim karakteristikama, prezentujući ih na taj način i drugim grupama naroda poput anglo-saksonskih, romanskih, germanskih…
Pozdravljajući prisutne, šarmantna upravnica Galerije Matice srpske, mr Tijana Palkovljević-Bugarski nije krila svoje zadovoljstvo dobijenim priznanjem.
“Prvi upravnik Galerije Matice srpske je te davne 1933. godine kada je Muzej stvaran umeo govoriti da će sasvim sigurno biti onih koji će nas kritikovati, ali da niko neće moći osporiti naš napor na tvorenju, očuvanju i unapređivanju ove galerije koja je danas jedan zreo i dostojanstven institut, dostojan svih svojih utemeljivača i onih koji su obogatili muzeološke zbirke i funduse, te onih koji su bili iskreni zaljubljenici u nju”, istakla je Palkovljević-Bugarski.
Iz gradskih struktura među zvanicama primetili smo jedino člana Gradskog veća za saobraćaj, Nemanju Vukčevića, dok su boje Pokrajine branili pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić, sekretar za međunarodnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski, te smenjeni predsednik opštine Sombor Siniša Lazić.
Osim njih, prisutni su bili i predsednik Matice srpske, prof. Dr Dragan Stanić, potpredsednik Matice, prof.dr Branko Bešlin, bivši sekretar, a redovni profesor novosadskog Pravnog fakulteta, Dušan Nikolić; upravnik Biblioteke Matice srpske, pesnik Selimir Radulović; akademik VANU, prof.dr Slobodanka Latinović; prota Mijatov; bivši jugoslovenski ministar poljoprivrede, prof.dr Jan Kišgeci; direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Zoran Vapa; upravnica Spomen zbirke Pavla Beljanskog, dr Jasna Jovanov, zatim njen suprug i proslavljeni kritičar Svetislav Jovanov; predsednik ICOM-a Slavko Spasić; slikar Giga Đuragić; direktor Zavoda za kulturu Vojvodine, Vlada Kopicl; direktori i muzeološke kolege iz Narodnog muzeja u Kikindi, Muzeja grada Beograda, Galerije slika „Sava Šumanović“ u Šidu, gastroheritolog, Tamara Ognjević, direktor EDUCONS laboratorije, mr Ivana Vasiljević; reditelj Goran Vukčević; estradni menadžer Malkom X Muharem i brojni drugi.
Okupljene je zabavljao “Dujin trio”, izvodeći prigodne kompozicije slovenskih autora.
Autor: nshronika.rs
Foto: Arhiva GMS