Početna Kultura Premijera predstave “Čuvarkuća“ 21. decembra, u Kulturnom centru Novog Sada

Premijera predstave “Čuvarkuća“ 21. decembra, u Kulturnom centru Novog Sada

0

U subotu, 21. decembra od 14.00 časova, u Kulturnom centru Novog Sada biće održana premijera predstave “Čuvarkuća”, završnica istoimenog projekta koji je trajao prethodna četiri meseca. Projekat je nastao u saradnji scenske redakcije Kulturnog centra Novog Sada i Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad. Namenjen prevashodno deci bez roditeljskog staranja – deci u hraniteljskim porodicama, ali i svoj ostaloj deci zainteresovanoj za scenski nastup.

Tokom četrnaest susreta, deca su učila kako da se izraze kroz scenski pokret i govor, a radionice su imale za cilj međusobno povezivanje polaznika i njihovo osobađanje na sceni. Za kraj radioničarskog ciklusa, deca će izvesti predstavu otvorenu za širu publiku.

Koordinatorka projekta, Sara Koprivica objasnila je kako je došlo do ideje za pokretanje “Čuvarkuće” i šta je bila motivacija za saradnju sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje:

“Ideja za projekat rodila se nekoliko meseci pre nego što smo podneli zajedničku prijavu, najviše zahvaljujući prethodnoj saradnji sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad. Pre svega, želeli smo da pružimo priliku deci bez adekvatne roditeljske brige i deci u riziku, da kroz edukativne dramske radionice steknu nova znanja. Scenska redakcija Kulturnog centra Novi Sad, već godinama se okreće deci i mladima, tako da smo lako odlučili da projekat bude osmišljen kao serija kreativnih radionica, iz kojih će proizaći predstava. Tema je nastala iz njihovih igara i improvizacija, jer smo želeli da im bude bliska i prepoznatljiva. Najvažnije mi je bilo da vidim koliko deca uživaju u radu, kako su se opustili i međusobno povezali. Zadovoljstvo je bilo posmatrati ih na sceni, uprkos tome što niko od njih ranije nije imao glumačko iskustvo”, kaže Koprivica.

Rediteljka predstave, Maja Grgić, podelila je na koji način su vođenje radionice, kako je tekla priprema predstave i sa kojim izazovima se susrela tokom ovog procesa:

“Struktrura radionica bila je podeljena u četiri faze. Prva faza bila je upoznavanje i izgradnja poverenja unutar grupe, kako bi se deca osobodila strahova i bila spremna za istraživački i kreativni rad. U ovoj fazi igra je bila dominantna. Druga faza obuhvatala je istraživanje različitih tema kroz raznovrsne vežbe i igre. Na taj način sam saznala šta ih zanima i na koje teme žele da se fokusiraju. U ovoj fazi bili smo posvećeni govornim vežbama, glumačkim zadacima, pevanju, ritmu, osećaju za prostor, partnera i grupu. Treća faza bila je posvećena stvaranju priče, najčešće kroz igre improvizacije i diskusije o tome kako najbolje prikazati šta želimo. U ovom delu procesa došli smo do teksta za predstavu. Poslednja faza bila je posvećena uvežbavanju predstave – deljenju uloga, čitaćim probama, mizanscenskim probama, koreografiji, pesmama, i tehničkim probama. Deca su u početku bila zatvorena, i budući da nisam znala kroz šta su prošla, nisam se upušta ni u šta što bi na neki način moglo narušiti njihov osećaj sigurnosti i pripadanja. To je bio najveći izazov za mene u ovom procesu”, napominje Grgić.

“Mislim da su deca značajno napredovala tokom radionica, a posebno bih izdvojio nekoliko ključnih aspekata njihove promene. Prvo, postali su slobodniji na sceni, a zatim usvojili pravila glumačke igre koja su im omogućila da se bolje izraze kroz karaktere svojih uloga. Naučili su da više osluškuju sebe i pažljivije slušaju druge, što je rezultiralo jasnijim i glasnijim govorom, kao i većom svešću o značaju sopstvenog glasa i onoga što žele da prenesu publici. Ovaj proces im je omogućio da otkriju nove potencijale u sebi, razviju nove veštine, ali i da se socijalno i emotivno povežu, što se može sažeti u jednu reč – ematija. Upravo to je i glavna ideja same predstave. Pozornica je izvanredna prilika da se podstakne i dalje razvija ova važna ljudska osobina. Verujem da će im ovo iskustvo ostati u sećanju i da će im pružiti mali oslonac i zrno sigurnosti u njima samima”, istakao je Goran Milovanović, asistent rediteljke.

Projekat je sufinanansiran od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje, i odnose s verskim zajednicama, a po Konkursu za finansiranje – sufinansiranje projekata scenskog stvaralaštva – pozorište i umetnička igra u AP Vojvodini za 2024. godinu. Kroz realizaciju ovog projekta ostvaruje se unapređena participacija dece bez roditeljskog staranja u kulturnoj sceni grada. Izdavačka kuća Laguna, donirala je knjige za sve učesnike u projektu.

Izvor: rtv.rs
Foto: Promo