“Naftna industrija Srbije” je zbog aktuelne krize najavila otpuštanje 248 radnika, od kojih su skoro 90 odsto samohrani roditelji i invalidi rada.
Kako kažu iz NIS-a ova grupa zaposlenih radi u organizacionom delu koji može da bude ugašen zbog smanjenog obima posla, a mogućnosti preraspodele viška zaposlenih na druge poslove, odnosno u druge organizacione delove kompanije, značajno su umanjene s obzirom na sadašnje stanje u naftnoj industiji.
Sa poslednjim planom reorganizacije ove firme, broj otpuštenih radnika će, sedam godina nakon privatizacije, narasti na čak 6.300.
– Za otkaze smo saznali pre nekoliko dana, ali se pretpostavljalo duže vreme da smo mi predviđena grupa za otpuštanje, iako se među nama nalaze samohrani roditelji i invalidi. Izmišljali su nam radna mesta. Za dve godine imam 15 aneks ugovora potpisanih. Nas nepoželjne su na kraju prebacili u odeljenje Digitalizacija, koje su sad i ugasili – kaže jedan od radnika čije je ime poznato redakciji.
– Obratili smo se i sindikatu, ali njihovu odluku ćemo znati tek sledeće nedelje. Ako nas podrže, što iskreno sumnjamo, stupićemo u štrajk. Kako ovo nije konačna odluka NIS-a, ovim činom ćemo možda dotaći nekoga ko može da utiče na odluku o otkazima. Na taj način bi im skrenuli pažnju da nije humano ostavljati ljude na cedilu koji su 20, 30 godina radili za tu firmu. Ako i ništa ne postignemo biće nam lakše, bar ćemo znati da nismo sedeli skrštenih ruku.
Član socijalnog programa u NIS-u koji je štitio osobe sa invaliditetom istekao je 31. decembra 2014. godine. Takođe, ni Zakon o radu više ne štiti ovu kategoriju zaposlenih jer propisuje da poslodavac može da ih proglasi tehnološkim viškom ako nema radna mesta za njih.
Kolektivni ugovor u NIS-a predviđa otpremnine za tehnološki višak u iznosu od 400 evra po godini radnog staža kod poslednjeg poslodavca.
Autor: Alisa Varga, Life Content